Gündem

42 yıllık ustadan bıçak biletmenin püf noktaları

Kurban Bayramı’na rakamlı günler kala işleri çoğalan bıçakçılar, öğreneme taşından çıkan kıvılcımlar arasında mesai yapıyor. Manisa’nın Kula ilçesinde de sanatında 42’nci senesini dolduran bir esnaf, ‘Hakimiyetli Sosyal Hayat’ çerçevesinde icra edilecek olan kurban bayramı evvelinde bıçak biletmenin püf noktalarını anlattı.

Yaklaşan Kurban Bayramı evvelinde bıçak ustaları ve satıcılarında yoğun mesai başladı. Kula’nın daha önceki esnaflarından olan ve 1951 senesinde babası tarafından açılan dükkanında 10 yaşından bu yana çalışan, sonrasında ise işi devralarak baba işini sürdüren esnaf Ahmet Sakarya, bıçakları özel taşta biliyor.

Bir yandan kavurucu sıcaklar ve virüsle de çaba eden akıldalar, günde vasati 14 saat öğreneme işi yapıyor. Sanatında 42’nci yılını dolduran Ahmet Sakarya, pandemi olarak duyuru edilen yeni tip Korona virüsCovid-19 salgını çerçevesinde zorunlu tedbirleri alarak yoğun mesaiye başladıklarını söyledi. Bıçak biletmenin püf noktalarını da anlatan Sakarya, “Bıçak her taşta bilenmez. Balta bilenen taşta makas, bıçak bilenirse bıçağın kromu gider. Kromu giden bıçak başlangıçta iyi kesiyor kazanç. Ancak bir dahaki bilenmesinde bıçağın ağzı döner ve bilenmez, daha önceki netliğini, parlaklığını kaybeder. Bıçak 3 değişik harekâtla bilenir. Evvel ağzı öğreneme taşından geçirilir, sonra özel kumdan yapılmış taşından geçirilir, ardından bıçağın parlamasını ve bilenen ağzın çapaklarını arınan taştan geçirilir öyle kullanılır.” dedi.

Ucuz diye alınan bıçakların ömrünün kısa olduğunu da laflarına ilave eden Sakarya, asıl bir bıçağın ömrünün en az 10 yıl olduğunu, Çin mülkü bıçakların ise bir yıl içerisinde köreldiğini söyledi.

Kurban bayramında sıhhatli bıçak kullanılması için, bıçak öğreneme harekâtlarının da son günlere vazgeçilmemesinin ehemmiyetli olduğunu söyleyen Sakarya; “ Kurban bayramı dolayısıyla bıçaklarını biletmek isteyen yurttaşlarımız, bu operasyonları son günlere vazgeçince, biz esnaflar güç vaziyette kalıyoruz. Daha pak ve sıhhatli bıçak öğreneme operasyonu emek istiyor. Her ne kadar bu sene Covid-19 nedeni ile bıçak bilemeye arz düşük olsa da, biz zorunlu tedbirlerimizi aldık, sıhhatli bir biçimde bayram geçirmek için mücadele sarf edeceğiz. Bunun içinde zamana lüzumumuz oluyor. Yurttaşlarımız öğreneme operasyonlarını son günlere vazgeçince bizler sıkışıyoruz ve güç vaziyette kalıyoruz. Yurttaşlarımızdan ricamız, kurban bayramı yanaşmadan evvel bıçaklarını biletmeye getirirlerse, biz daha pak ve nitelikli hizmet sunacağız.” ifadelerini kullandı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı