Gündem

Alaşehir’de dayıbaşlarına korona virüs uyarısı

Manisa’nın Alaşehir ilçesinde tarım arazilerine emekçi götüren ve dayıbaşı olarak deyim edilen bireylere müteveccih olarak, korona virüsten korunma yolları ve alınması gereken tedbirlerle alakalı buluşma düzenlendi.

Alaşehir Kaymakamı Abdullah Uçgun başkanlığında reelleştirilen buluşmada dayıbaşlarına, korona virüs Covid-19 salgını ve salgından korunma yolları anlatıldı. Önümüzdeki günlerde başlayacak olan Sultaniye üzümünün hasat yarıyılında yoğun bir emekçi hareketinin başlayacak olmasının vurgulandığı buluşmada dayıbaşılara, emekçi taşıma esnasında maske takma, sosyal mesafe ve hijyen kaidelerine kesinlikle uyulması gerektiği anımsatıldı. Kaymakam Uçgun, “Sağlık Bakanlığının yayımladığı ‘Cemiyette Salgın Yönetimi Çalışma Kılavuzu’ kapsamında mevsimlik tarım emekçilerine müteveccih önlem ve uygulamalarını aksatmadan uygulayacağız. İlçemizde faaliyet gösteren kiraz ve üzüm şirketlerinde çalışan tarım emekçileri, sahada çalışan tarım emekçileri ve emekçileri taşıyan dayıbaşılar uyulması gereken kaidelere kesinlikle uyacaklar ve uygulatacaklar. Emekçilerin seyahatleri, konaklayacakları alanlar ve esas gereksinimlerinin giderilmesine dair tedbirler kapsamında Covid-19 bulaşmasını önlemek ve hakimiyetini sağlamak için etrafta yaşayanlarla sosyal temaslarının olabildiğince hudutlandırılması gerekmektedir. Bu emelle İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ve İlçe Sağlık Müdürlüğünce lüzumlu ihtiyatlar alındı. Kapalı alanlar ile sosyal mesafenin sağlanamadığı sarih alanlarda maske takılacak, maskesiz olarak servis vasıtalarına binilemeyecek ve şirketlerde çalışılamayacak. Korona virüsten korunmanın yanında, yaş meyve ihracatının en ehemmiyetli merkezlerinden biri olan Alaşehir’in marka bedelini de gözetmemiz gerekir” dedi.

Alaşehir Ziraat Odası Buluşma Salonunda Kaymakam Uçgun’un başkanlığındaki buluşmaya, İlçe Sağlık Müdürü Dr. Gülistan Güngör, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Bülent Güleç, Ziraat Odası Başkanı Necdet Türk, Esnaf ve Artistler Odası Başkanı Ahmet Kıymık ve ilçe genelinde faaliyet gösteren tarım emekçilerini taşıyan dayıbaşları katıldı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı