Gündem

Alaşehir’de İzmir rüzgarı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Alaşehir Belediye Başkanı Ahmet Öküzcüoğlu’nun daveti üzerine Alaşehir’e geldi. Soyer, burada İzmir Büyükşehir Belediyesi, Alaşehir Belediyesi ve TARİŞ arasında 30 ton kuru üzüm alımına ait protokol imza attı. Ayrıca Alaşehir’in kardeş kenti olan Karşıyaka’nın adının verildiği sosyal kuruluşun da açılışı merasimle yapıldı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Manisa’nın Alaşehir ilçesini ziyaret etti. Alaşehir Belediye Başkanı Ahmet Öküzcüoğlu’nun daveti üzerine ilçeye gelen Başkan Soyer’e eşi ve aynı zamanda İzmir Köy-Koop Birliği İdare Heyeti Başkanı Neptün Soyer, Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Buğra Gökçe eşlik etti. Soyer ve birliktesikiler ilçe girişinde Alaşehir Kemaliye Yörük Türkmen Efeler Derneğinin ‘Seymen’ oyunu ile karşılandı. Daha sonra sevgi yolu üzerinden başlanarak, Alaşehir Belediyesi tarafından kardeş kenti olan Karşıyaka’nın adının verildiği ve açılışı yapılacak olan sosyal kuruluşun önüne kadar yürüyüş asıllaştırıldı. Yürüyüş sırasında Soyer ve birliktesikiler yurttaşları selamlayarak, merasim alanına geldi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi 30 ton kuru üzüm aldı

Törende, Alaşehir Belediyesi liderliğinde İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Tariş Üzüm Tarım Satış Kooperatifleri Birliği arasında kuru üzüm alımına ait protokol imza atıldı. Bir vakit evvel 80 ton kuru üzüm alan İzmir Büyükşehir Belediyesi, ikinci etapta 30 ton kuru üzüm daha alarak, üreticileri sevindirdi.

Törende konuşan Alaşehir Belediye Başkanı Ahmet Öküzcüoğlu, “Korona virüs sürecinde yeni kıymetlere maruz kaldık, yeni kıymetler ehemmiyetli kılındı. Burada bir hayli parasal kıymetin ehemmiyetini yitirdiğini ancak tarımın ve yapımın ehemmiyet kazandığını görmekteyiz. Bu mevzuda Seferihisar’da başlayan tarıma ve imale katkı sağlayan Tunç Soyer başkanım, İzmir Büyükşehir Belediyesinde de bu çalışmalarına sürat verdi. Geçtiğimiz günlerde bizimle, TARİŞ’le, bayan kooperatifleriyle birlikte üzüm alımını hakikatleştirdi. Bugün bu üzüm alımının ikinci yarıyılının protokolünü hep birlikte imza atacağız” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesine üzüm alımı için teşekkür eden TARİŞ Üzüm Birliği Genel Müdürü Yurtcan Biryol, “Bundan 25 sene evvel Türkiye 100 bin ton ihracat yapıyordu, 100 milyon dolar ihracat kazancı elde ediyordu. Şu anda takribî 280 bin ton kuru üzüm ihraç ediyor ve kazancı 500 milyon dolardır. O surattan çok ehemmiyetli bir düzeydeyiz. Bunu daha da geliştireceğiz” diye konuştu.

“Salgının tahribatı birbirimize sahip çıkarsak eksiliyor”

Pandemi sürecinde tarımın ehemmiyetinin bir defa daha ön tasarıya çıktığını aktaran İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ise çiftçilere verdikleri emek için teşekkür etti. Soyer, “Bu pandemi süreci hakikatinde gösterdi ki birbirimize çok daha fazla dayanak olmak, omuz vermek zorundayız. Zira görüyoruz ki bu büyük salgının tahribatı şayet birbirimize sahip çıkarsak eksiliyor. Yoksa başka büyük ekonomik krizlere, işsizliğe neden oluyor. Çok daha ağır faturalar ödüyoruz. O surattan ilk çıkarttığımız ders birbirimize sahip çıkacağız. Ayrıca kendiliğindene yeten bir ekonomiye sahip olmanın ne kadar ehemmiyetli olduğunu anladık. İzmir’den buraya gelene kadar sağda solda yemyeşil üzüm bağlarını görünce insan şeref ediyor. Ama bir yandan da o üzümün kıymetini bulamadığı için de çok büyük yeis dinliyor. Neden üzüm emeğinin karşılığını vermiyor? Başka bir tarım muhtemel derken esas çözümler getirdik. Atalık tohuma, yerli tohuma çıkacağız. O tohum bizim atalarımızın en büyük servetidir. Şuranın buranın tohumuna mahkum olmayacağız. Kendi atalık yerli tohumumuza sahip çıkacağız.Ufak çiftçiler kesinlikle kooperatif çatısı altında buluşacak. Tek başına mahsulünü pazarlama ihtimaline sahip olmayabilir. Ama çatı teşkilat tam o ufak üreticiyi bünyesinde toplayacak ve kooperatifle beraber yapım yapılacak. Tarımsal mahsul dünyanın hiçbir yerinde para etmiyor. Kesinlikle katma kıymetini geliştirmemiz, işlememiz gerekiyor” dedi.

Konuşmaların ardından İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Alaşehir Belediye Başkanı Ahmet Öküzcüoğlu ve Tariş Üzüm Tarım Satış Kooperatifleri Birliği Başkanı Ali Rıza Türker arasında kuru üzüm alımına ait protokol imza atıldı

Alaşehir, kardeş kenti Karşıyaka’nın adını sosyal kuruluşlara verdi

Alaşehir Belediyesi, kardeş kenti olan İzmir Karşıyaka’nın adını, onarım çalışması bitirilerek hizmete giren sosyal kuruluşa verdi. Kuruluşun açılış kurdelesi, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, Alaşehir Belediye Başkanı Ahmet Öküzcüoğlu, İzmir Köy-Koop Birliği İdare Heyeti Başkanı Neptün Soyer tarafından kesildi. Açılışta bir teşekkür konuşması hakikatleştiren Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, “İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer’in emeğin paylaşılması ve geliştirilmesi yolunda gösterdiği gayretlere Alaşehir’de bir yenisini daha ilave etmesini vicdandan alkışlıyoruz. Kardeş kentimizin bir sosyal kuruluş daha kazanması bana gurur vermektedir” dedi.

Açılışı yapılan sosyal kuruluşun Karşıya ile Alaşehir arasındaki kardeşlik bağını daha da kuvvetlendireceğini belirten Alaşehir Belediye Başkanı Ahmet Öküzcüoğlu, “Bu projeyle her iki kardeş belediyemizin milletleri arasında ekonomik, sosyal, kültürel bağların güçlenmesini sağlayacak” ifadelerini kullandı.

Açılışın ardından İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile Alaşehir Belediye Başkanı Ahmet Öküzcüoğlu’nun masa tenisi oynaması renkli görüntüler oluşturdu.

Alaşehir Belediye Başkanı Ahmet Öküzcüoğlu konut sahipliğinde reelleşen programa, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, Saruhanlı Belediye Başkanı Zeki Bilgin, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Buğra Gökçe, CHP İzmir Şehir Başkanı Deniz Yücel, CHP Manisa Şehir Başkanı Semih Balaban, TARİŞ Üzüm Tarım Satış Kooperatifleri Birliği Başkanı Ali Rıza Türker, CHP ilçe başkanları, meclis azaları, Alaşehir Bayan Kooperatifi Başkanı Selen Öküzcüoğlu, oda ve dernek başkanları katıldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu