Gündem

Ayasofya-i Kebir Camii’nin halıları Manisa’da dokunuyor

i Kebir Camii’nin halıları Manisa’nın Demirci ilçesinde özel tekniklerle dokunuyor. Yüzde 100 yerli yünden üretilen halıların cami içerisine döşeme çalışmalarının sürdüğü belirtildi.

İstanbul’un fethinin simgeyi olan ve imana açılması İslam alemi tarafından hasretle beklenen Ayasofya-i Kebir Camii, 86 sene aradan sonra 24 Temmuz günü ilk cuma namazına hazırlanıyor. Döşeme çalışmalarının devam ettiği Ayasofya Kebir Camii’nin halıları ise, Türkiye’nin ilk aygıtlı halı fabrikası olan Manisa’nın Demirci ilçesini değiyor. Halıların yapım safhasının sürdüğü fabrikada analizlerde bulunan Demirci Kaymakamı Adem Kaya, Yapım Müdürü Behçet Özkul’dan bilgi alarak çalışmaları yerinde inceledi.

Halının yüzde 100 yün olarak değdiğini belirten Özkul Halı Yapım Müdürü Behçet Özkul, “Başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere devlet büyüklerimize bizlere olan güvenlerinden dolayı çok teşekkür ediyoruz. Tüm İslam aleminin sabırsızlıkla içerisinde cuma namazı kılınması için beklediği Ayasofya Camii Kebir’in halılarını üretmiş olmaktan dolayı mutluyuz. Halılar yüzde 100 yerli yündür. İnsan sıhhatine hasarlı değildir. Alev almaz, yanmayan özelliklere sahiptir. Bir metrekaresi 5 kilo ağırlığında olup, Ayasofya Camii için özel üretilmiştir. 108 senelik bir halı geçmişi olan bir aile olarak Manisa’nın Demirci ilçesinde bu halıyı üretmekten dolayı mutluyuz. Başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere devlet büyüklerimize bizlere olan güvenlerinden dolayı çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Ayasofya-i Kebir Camii’nin halılarının uzun seneler kullanışlı olması için özel teknikler uyguladıklarını belirten Behçet Özkul, “Halının kaynağı olan yünü boyamada değişik bir teknik uygulamanın yanı gizeme secde esnasında diz yerlerinde oluşan emeliyle de halının tüylerinde buğulu bir harekât yaparak kıble istikametine yatıracağız. Bu biçimde halıda netlikle deforme oluşmayacak ve uzun seneler kullanılacak. Bu dünyada yalnızca bizim şirketimizde uygulanan uygulamadır” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu