Gündem

Bakan Pakdemirli Manisa’da üretici temsilcileriyle buluştu

Manisa’da tarım ve orman sektörünün sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle toplanan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Biz Türkiye’de ilk olay görülmesinden evvel tam marketleri topladık, ‘Hazırlık yapın, stok yapın’ dedik. Gıda sanayisiyle buluşmalar yaptık. Onlara da ‘Hazırlık yapın’ dedik. Lojistik sektörüyle buluşma yaptık. Onlara da dedik ki ‘Hazırlık yapın.’ Pandemi başladığında yüzde 1350’lere varan arz çoğalışlarına bizim perakende zincirimiz stres testini direndi” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası konut sahipliğinde tertip edilen Manisa Tarım Orman Buluşmaları’na katıldı. Programda tarım ve ormancılık sektörünün temsilcileriyle toplanan Bakan Pakdemirli, gelen sualleri cevapladı. Programın açılış konuşmasını yapan Bakan Pakdemirli, pandemi süreci başlamadan evvel market zincirleri, gıda sanayisi ve lojistik sektörüyle buluşma yaptıklarını ve hazırlık yapmaları gerektiği mevzusunda bilgilendirdiklerini söyledi. Bakan Pakdemirli, “Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle pandemi başladığında tam bakanlıklar arı gibi çalıştı ve tam bakanlıklar arasında olağanüstü koordinasyon var. Şehirlerimizin hıfzıssıhha heyetleri de son derece iyi çalıştı. Biz Türkiye’de ilk olay görülmesinden evvel tam marketleri topladık, ‘Hazırlık yapın, stok yapın’ dedik. Hatta bize ‘hayrola pandemi mi var?’ dediler. ‘Hayır yok ama gelebilir. Hazırlık yapın’ dedik. Gıda sanayisiyle buluşmalar yaptık. Onlara da ‘Hazırlık yapın’ dedik. Lojistik sektörüyle buluşma yaptık. Onlara da dedik ki ‘Hazırlık yapın’ Ve pandemi başladığında yüzde 1350’lere varan arz çoğalışlarına bizim perakende zincirimiz stres testini direndi. Ne oldu? 1 hafta aralıksız olarak marketlerin raflarını sanki yağmalayan alıcı baktı ki markette bir noksanlık yok ‘Niçin ben konuta bu kadar mülk alayım’ dedi. Buradaki harcayıcı psikolojisini idaremek son derece ehemmiyetliydi ve bunu idaredik. Şayet raflar böyle boş kalsaydı en başta yurttaşımız mağdur olacaktı ama siyaseten biz de güç vaziyette kalacaktık. Bunu muvaffak olduk ve bunun üstesinden geldik” ifadelerini kullandı.

“Bu sene rekoltelerimiz çok daha iyi gözüküyor”

Pandemi sürecinde uygulanan caddeye çıkma kısıtlamasından çiftçilerin muaf yakalanacağı çalışmalar yaptıklarını ve pandeminin imali etkilemediğine değinen Bakan Pakdemirli, “Hem hasat hem de ekim yarıyılında yaşanan pandemi sürecinde çiftçimizin mobilizasyonunu sağlamamız gerekiyordu. Başlangıçta İçişleri Bakanlığımız, Sıhhat Bakanlığımız gibi müesseselerin genel düşüncesi ‘Bu bir hastalıktır. Kimse yerinden kıpırdamasın’dı. Ama biz burada bir özgürlük tanınması gerektiğini mevzusunda alakalı müesseselerimizi ikna ettik ve çiftçimiz için hiçbir problem olmadı. Böylece yapımın devamı sağlanmış oldu. Hamdolsun bu yıl Allah’a hamdolsunsun rekoltelerimiz çok daha iyi gözüküyor. Bir problem yaşamadık. Allahın İzniyle bundan sonra da bir problem yaşamayacağız. İkinci bir dalga da beklemiyoruz. Ama bakanlığımız da teşkilatımız da her şeye hazırlıklı” diye konuştu.

Öte yandan defineye ait zirai arazilerin çiftçilere verilerek imali çoğaldıracak çalışmalar yürüttüklerini belirten Bakan Pakdemirli, “Bu arada defineye ait tarıma ergonomik alanlarımızı çiftçilerimize dağıtalım ki bu pandemi ilk değil son da olmayacak belki, imali çoğaldıralım. Hazine arazilerimizi bu eylül ekime yetiştireceğiz diye düşünüyorum” diye konuştu.

“18 senede zirai hasılamız 275 milyar liraya geldi”

18 senelik AK Parti hükümeti yarıyılında zirai hasılanın 8 kat çoğaldığına değinen Bakan Pakdemirli, “18 senede zirai hasılamız 275 milyar liraya geldi. Neredeyse 8 kat arkasıydı. 585 baraj inşa ettik. 585 baraj Türkiye Cumhuriyeti tarihinde üretilen, yapılan barajların bütün 2,5 katı. Rahmetli Demirel için bir laf vardır. Onun için derler ki ‘Barajlar kralı’ Cumhurbaşkanımız için ne dememiz gerekiyor hep birlikte düşünelim. Demirel’in yaptıkları ortada AK Parti’nin yaptıkları ortada. Tabi ki her kim bu ülke için bir çivi çaktıysa herkesi rahmetle, sevgiyle ve hürmetle anıyoruz” dedi.

“5.5 milyar dolar da ihracatta fazla veren bir ülkeyiz”

Türkiye’nin ithalat bağımlısı bir ülke olmadığını belirten Bakan Pakdemirli, “310 milyar lira zirai dayanak. 6,6 milyon hektar arazi sulamaya açıldı. 5 milyara yakın fidan diktik. Tohumluk ihracatımız 10 misli arkasıydı. 18 milyar dolar zirai ihracatı olan bir ülke haline geldik. 3.7 miyar dolardan geldik. 5,5 milyar dolar da ihracatta fazla veren bir ülkeyiz. Başka Bir Deyişle öyle dendiği gibi Türkiye ithal bağımlısı bir ülke filan değil. Sayıları saptırmamak gerekli” diye konuştu.

“Yalnızca geçen sene yüzde 27 geliştik”

Son 3 senenin bilgilerini paylaşan Bakan Pakdemirli “2020 senesinde de tabi ki pandemiyle birlikte de çiftçimizi, kastıyla da bu takviyelerin yüzde 70’ini peşin olarak ödedik. Peki bu verilen dayanaklar karşısında üreticilerimiz ne yaptı? Ben her zaman şunu söylüyorum eli öpülesi üreticimiz var. Biz üreticilerimize ne yaparsak yapalım üreticilerimiz misli misli karşılığını veriyor. 2017’de 189 milyar, 2018’de 217 milyar, 2019’da 275 milyar lira zirai gayrisafi ulusal hasılamız oluştu. Yalnızca geçen sene yüzde 27 geliştik” dedi.

“Dijital Tarım Pazarını çok umursuyoruz”

Dijital Tarım Pazarı’yla alakalı bilgi veren Bakan Pakdemirli, “Bu sene yeniden pandemi süreci içerisinde Dijital Tarım Pazarımızın tanıtımını yaptık. Üreticiye sorsan diyecek ki ‘Kardeşim ben üretiyorum alnımın teri var. Ben istediğim kadar para kazanamıyorum’, Harcayıcıya sorsak diyecek ki ‘Kardeşim tarlada 1 lira bana geliyor 3 lira 5 liraya bu nasıl oluyor’ İşte bu aracıları gerektiğinde ortadan kaldıracak, gerektiğinde minimize edecek elleşleme süreçlerini minimize edecek. Antalya Kumluca’dan çıkan bir meyve sebze Antalya’daki hale, sonra Ankara’daki hale sonra İstanbul’daki hale oradan marketlere değil de, hatta bir çoğu da İstanbul’daki seralardan çıkan mahsuller İstanbul’un çevresinde olan zincir mağazalara gidecek. Buradaki elleçleme süreçlerini minimize edeceğiz. Belki de bazen mahsul üretildiği yerde harcanacak durumda olacak. Bazen de ürettiği mahsule Pazar bulamayan yurttaşın Van’da ürettiğini Edirne’de satabilme olanağına kavuşacak. Pazara ulaşım buradaki en ehemmiyetli şey. Mahsul ürettiğiniz anda raf ömrüyle alakalı problemi olan mahsullerde bizim bu zinciri bir biçimde kurmamız gerekiyordu. Bu platformu kurduk. Dijital Tarım Pazarını çok umursuyoruz. Buradaki cirolar 100 milyon liranın üzerine çıktı. Amacımız milyarlarca ciroya erişmek ki belirli ölçüde ciroya eriştiğiniz zaman gıda enflasyonuna çözüm olacak, üretici azıcık daha fazla para kazanacak, harcayıcı azıcık daha ucuza besin ve daha sıhhatli bir biçimde bunlara erişilecek. Tüm ekosistem de bundan beslenecek” dedi.

Manisa özelindeki yatırımlar hakkında bilgi veren Bakan Pakdemirli, “Manisa’ya özel ne yapabilir diye baktık. İPARD 8. çağrıda yatırım ölçüyü 67 milyon hibe ölçüyü 26 milyon lira olan toplam 15 proje müracaatını aldık. İPARD 9. çağrısına mayıs ayında çıktık. 158 milyon Euro bütçeli 1,2 milyar lira. Hayvancılık ve çiftlik faaliyetlerine desteklediyeceğiz. Yüzde 50 ila 70 arasında hibe vereceğiz. Müracaat süresi hayvancılıkta 27 Temmuz, çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesinde de 7 Temmuz’da bitecek. Bu sene itibariyle 11 milyon fidanı Manisa’ya ekmiş olacağız. 1,5 milyon fidan üretmiş olacağız. 10 semtte bin dekarın üzerinde alanda 35 bin kazanç getirici cins fidan dikeceğiz. Orman köylülerimize senelik 200 bin lira ek kazanç sağlamış olacağız. 303 ailemize 7,6 milyon lira ORKÖY kredisi ve hibe takviyeyi vereceğiz. 21 semtte 2B Orman Kadastro çalışması reelleştireceğiz. Eğitim, sıhhat müesseseleri, ibadethane ve kabirliklere ve yol kenarlarına takribî 25 bin fidan dikeceğiz” ifadelerini kullandı.

Bakan Pakdemirli daha sonra üretici temsilcilerinden gelen sualleri cevapladı. Program medyaya kapalı olarak devam etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu