Gündem

Barış Sağlam Genç Girişimci İş Adamı

Genç Girişimci Barış SAĞLAM; “Hayalleriniz Hedefiniz Olsun”

Geçtiğimiz günlerde İzmir Ticaret ve Sanayi Odası ile Sağlam Dijital arasında iş birliği protokolü imzalanmıştı. Sağlam Dijital, onaylanmış kaliteli üreticiler, toptancılar, tedarikçiler, ithalatçılar ve ihracatçı firmaların buluştuğu çevrimiçi E-ticaret platformudur. Firmalar %100 güvenli alışveriş sistemiyle yerli ve yabancı firmalar arasında alışverişini gerçekleştirir. Sağlam Dijital’in firmalara katkısı, sanal mağaza ile tüm dünyada satışa başlanması, 104 farklı dilde çeviri imkânı ile coğrafi sınırların kaldırılması, doğrulanmış satıcı mührü ile firma güvenirliğinin arttırılması, güvenli ödeme altyapısı ile dünyanın her yerinden farklı para birimlerinde 7/24 ödeme alınması ve talep oluşturma havuzu ile bekleyen müşterilere rahat bir şekilde ulaşımını sağlıyor.

Sağlam Dijital kurucusu ve Genel Müdürü Barış SAĞLAM; “Hayalden, hedefe doğru giderken o bütün eksikliği doldurmanız gerekiyor. Hayalleriniz aslında hedefiniz olsun.” sözüyle yola çıkarak E-Ticaretplatformunda Barış Sağlam ile Türkiye’nin en büyük eksiği olan ticari diplomasiyi yürüteceklerine inanıyor.

İlk röportajını gazetemize veren genç girişimci Barış Sağlam’la röportajımız şu şekilde;

Barış SAĞLAM Kimdir?

İzmir Konak doğumluyum, 22 yaşındayım. Ailem, İzmir’de yaşıyor. Yaklaşık 15 yıldır İzmir’de yaşıyorum. Manisa Celal Bayar Üniversitesi Yazılım Mühendisliği Mezunuyum. Şirketimizin yoğunluğundan dolayı, öğrenciliğim biraz uzadı. TOBB’da Uluslararası Girişimcilik Bölümü’nde devam ediyorum, bu sene mezun olacağım. Çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam ediyor. Hayatım yoğun, seyahatler, yoğun iş tempoları ve yoğun çalışma saatlerince geçiyor. İster istemez yaşında verdiği birazcık daha bilgi eksikliği ve tecrübe eksikliğinden o tecrübeyi ve bilgi eksikliğini her anlamda doldurmanız gerekiyor. Küçüklüğümden bu yana çok çalıştım. Çok ciddi derecede başarısız olduğum zamanlarda oldu. Yılmadım, her şeyi öğrenmemiz gerektiği için takdiri ilahi dedim, ders aldım. Başarı asla tesadüf değil, başarısızlıkta kader değil. Önemli olan, her şeye devam etmek o devam edebilme cesareti gösterebilmek. İnsanız illaki korkularımız var, bu korkularımızın üzerine devam etmek, gitmektir asıl cesur olmak. Tamamen mücadele. Olmaz denen bir şey yok, illaki olacak ama zamanı ve belli şartları oluşturmak gerekiyor.

Sağlam Dijital‘i İleride Nasıl Görüyorsunuz?

Yakın bir süreçte e-pazaryeri ve e-ihracat platformlarının dünya da çok aktif ve faal olacağına hatta belki yaklaşık 10 yıl içerisinde ticaretin %80‘inin bu anlamda ilerleyeceğini düşünüyoruz. O yüzden bizim yerli ve milli anlamda bu çalışmayı yapmamız gerekiyor. Bundan 10 yıl sonrasında biz bunu yapamazsak geride kalan süreçlerde bizim bütün ticari bilgilerimiz dış pazara açık hale gelecek. Biz aslında bunu hem kendi ülkemiz adına yapmak istiyoruz hem de uluslararası ticarette pastayı büyüterek gerekli ülkelerinde bu iş birliğinden faydalanarak Türk firmalarının, diğer ikinci ve üçüncü firmalarında bu pastadan pay alıp kendi işlerini, kendi ticaretlerini büyütmesini istiyoruz. Bundan 7-8 yıl sonra Sağlam Dijital ‘de istediğimiz seviyeye ulaşırsak çok ciddi şekilde teknoloji üreten belki teknolojiyi ihracat eden firmaların teknoloji üretmesine de destek sağlayan bir firma platformu olarak kalacak. Türkiye’nin en büyük eksiği olan ticari diplomasiyi bizler yürüteceğimize inanıyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu