Gündem

Başkan Yalvaç Salihli çiftçisi için Ankara’da

Salihli İlçe Ziraat Odası Başkanı Cem Yalvaç, bölge çiftçisinin arzlarını iletmek için Ankara’ya gitti. Yalvaç, Ankara’da Tarım ve Orman Bakanlığı ve Türkiye Büyük Millet Meclisinde temaslarda bulunarak Salihli çiftçisinin meselelerinin yer aldığı raporu yetkililere sundu.

Salihli’de son aylarda yaşanan ani hava metamorfozu sebebiyle ciddi mağduriyetler yaşayan çiftçiler için Salihli Ziraat Odası Başkanı Cem Yalvaç harekete geçti. Başkan Yalvaç, çiftçilerin meselelerinin yer aldığı bir rapor hazırlayarak Ankara’ya gitti.

Başkan Yalvaç Ankara’da ilk olarak Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin Başdanışmanı Özer Ataç’ı ziyaret etti. Yalvaç, Başdanışman Ataç ile yaptığı görüşmede Salihli çiftçisinin meselelerini aktardı. Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin Başdanışmanı Özer Ataç ise, çiftçilerin mağduriyetlerinin giderilmesi için çalışmalara devam ettiklerini vurguladı. Salihli Ziraat Odası Başkanı Cem Yalvaç daha sonra Türkiye Ziraat Odaları Birliği Organizasyon ve Odalar Müdürü Furkan Okumuş’u ziyaret eden Yalvaç, Salihli’de alana gelen natürel afetler ve çiftçilerin meseleleriyle alakalı hazırladığı raporu sundu. Okumuş, yaptığı çalışmalar sebebiyle Salihli Ziraat Odası Başkanı Cem Yalvaç’ı tebrik etti.

CHP ve Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkanvekillerini ziyaret etti

Başkan Yalvaç daha sonra Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkanvekili Erkan Akçay, CHP Tarım Siyasetlerinden Mesul Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal ve CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’i da makamlarında ziyaret ederek, çiftçilerin meselelerine içeren raporu milletvekillerine sundu. Ankara ziyaretine ait söylemelerde bulunan Salihli Ziraat Odası Başkanı Cem Yalvaç, “Son aylarda Manisa çiftçimiz natürel afetlerle boğuşuyor. Bu süreçte çiftçilerimiz çok büyük mağduriyetler yaşadı. Hemen ardından elektrik ve su faturalarındaki fahiş maliyetler çiftçilerimizin belini daha da büktü. Salihli Ziraat Odası Başkanlığı olarak sahada çiftçilerimizle yaptığımız görüşmelerde, acil olarak çözülmesi gereken tüm meseleleri içeren bir faaliyet raporu hazırladık. Daha sonra bu raporu Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli’nin Başdanışmanı Özer Ataç, Türkiye Ziraat Odaları Birliği Organizasyon ve Odalar Müdürü Furkan Okumuş, Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkanvekili Erkan Akçay, CHP Tarım Siyasetlerinden Mesul Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’e ilettik. Alakaları ve kibar ağırlamaları için kendilerine çok teşekkür ediyorum. Şu anda çiftçilerimiz için en ehemmiyetli meselelerin başında Manisa’nın natürel afet bölgesi duyuru edilmemesi, fahiş elektrik faturaları ve su faturalarının mahsülden mahsüle değil de, her ay ödenmesi ve çiftçilerin kredi borçlarının yapılandırılmaması geliyor” dedi.

“Barajdaki eksilme büyük tehdit oluşturuyor”

Yalvaç “Gediz Ovası’nın sulamadaki can damarı olan Demirköprü Barajı’ndaki su seviyesi ciddi bir biçimde eksildi. Çiftçilerimiz bu sebeple sulamada ciddi problemler yaşıyor. Ovamızda sulanması gereken tüm mahsullerde sıcaklıklardan dolayı yanmalar oluşuyor. Çiftçilerimiz de Demirköprü Barajı’ndaki su seviyesi eksildiği için sulama yapamıyor. Bir an evvel kapalı sulama sistemine geçiş yapılması gerekiyor. Zira Demirköprü Barajı’ndaki su seviyesinin eksilmesi çiftçiler için büyük bir tehdit oluşturuyor. Bu mevzuda da bilgi alışverişinde bulunduk. Biz Salihli Ziraat Odası olarak çiftçilerimizin meselelerinin çözümü için 7 gün 24 saat süresince, dur durak öğrenmeden çalışmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı