Gündem

Bıçakçıların ‘Kurban’ mesaisi başladı

Kurban Bayramı’na rakamlı günler kala bıçak öğreneme esnaflarında iş yoğunluğu çoğalmaya başladı.

Bayrama hazırlık yapan yurttaşlar, körelen bıçaklarını bileterek kesim harekâtlarını basitleştirmek istiyor. Kimileri Kurban Bayramı için yeni bıçak alırken, kimileri de daha önceki bıçaklarını biletmeyi seçim ediyor. Bıçak öğreneme ustaları yurttaşların Kurban Bayramında kesim ve öteki işler için kullanacakları bıçakları yetiştirmek için yoğun mesailerine başladı.

Özceylan Bıçak Sanayi Şirketçisi İbrahim Özceylan, mağdur olmamaları ismine yurttaşları korsan bıçakçılara karşı uyardı. Özceylan, “Bu işi üçüncü kuşak olarak yapmaktayız. Dedemizden ve babamızdan bize servet kalan el emeği göz nuru diye deyim ettiğimiz mutfak bıçağı, sebze, et kesim bıçakları, kasap bıçakları olarak da alıcılarımıza sunmaktayız. Yanaşan Kurban Bayramı sebebiyle Manisalıların bıçaklarını son güne kalmadan seçim etmelerini, konutlarda bilenecek bıçakları varsa biran evvel getirmelerini, olası olduğunca işini ustalıkla yapan bileyicileri seçim etmelerini, mağdur olmamaları ismine köşe başlarında yalnızca bayramlarda tezgah açan insanlara rağbet etmemelerini nasihat ediyorum. Zira bir bıçak basit yapılmıyor. Bugün en ucuz bıçak dahi 20 liradan başlıyor. Et bıçakları 60 liradan başlıyor. O surattan kendi mülk ve bıçaklarını ziyan ettirmesinler.” diye konuştu.

Bıçak maliyetleri ve öğreneme maliyetlerinin değişmediğini dile getiren Özceylan, “Bıçak maliyetleri varsayım edildiği gibi çok değişmedi. Bilemede de geçen yılki maliyetlerimizi değiştirmedik. Yüzme bıçakları 20 liradan başlıyor, 40 liralara kadar çıkar, et bıçağı da 35 liradan başlar 70 liralara kadar çıkar. Seçim sorunu. Biz Manisa’ya değişik dünya markalarını getirerek, değişik maliyetlere satışa sunuyoruz.” diye konuştu.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı