Gündem

Büyükşehir, Manisa yollarına 300 bin ton beton döktü

Bakımsız ve makûs görünümde olan yolları yenileyerek yurttaşları konforlu yollarla buluşturan Manisa Büyükşehir Belediyesi, Manisa’da bir ilki hakikatleştirerek, 2019 senesinde beton yol uygulamasına başladı. Bu kapsamda, senenin dört mevsimi beton yol uygulamasına devam eden Manisa Büyükşehir Belediyesi, yetki ve mesullük alanında bulunan yollarda bugüne kadar 300 bin ton beton döktü.

Beton yol uygulaması hakkında bilgi veren Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, “İmal maliyetinin düşüklüğü, uzun ömürlü ve yerli imal olması sebebiyle, ülkemizde son senelerde üretimi çoğalan beton yol uygulamasına biz de 2019 yılındabaşladık. Bu kapsamda, imalini bitirerek hizmete sunduğumuz beton yolları da yurttaşlarımız test ederek anekdot veriyor. Gerek mahalle muhtarlarımız, gerekse de yurttaşlarımız yolların konforundan çok hoşnutlar” dedi.

“Öncelik, yurttaşların yoğun olarak kullandığı yollar”

Uygulamanın ilk etapta köy grup yollarında yapıldığını belirten Başkan Ergün, “İlk etapta Akhisar, Alaşehir, Saruhanlı, Gölmarmara, Yunusemre, Turgutlu ve Ahmetli ilçelerimizde reelleştirdiğimiz beton yol uygulamasında, önceliğimiz köy gurup yolları oldu. Çalışma yaptığımız yollarda, ilçelere irtibatı sağlamasının yanı gizeme, rotada bulunan semtlerin tarım mahsullerine sevkiyatı için kullanılıyor”biçiminde konuştu.

Beton yol uygulamasının, şehir genelinde çoğalarak devam edeceğini de ifade eden Başkan Ergün, “Yurttaşlarımızdan da pozitif dönüş aldığımız beton yol uygulamamıza süratle devam ediyoruz. Bu kapsamda, şehir genelinde uygulamamızı yaymak için takımlarımız özveriyle çalışıyor. Tek emelimiz Manisalı yurttaşlarımızın konforlu ve tehlikesiz yollarda seyahat etmesi” dedi.

“Manisa’nın abuhava şartlarına uygun”

Beton yol uygulamasının Manisa’nın abuhava şartlarına uygun oldun olduğunu da laflarına ilave eden Başkan Ergün, “Bu anlamda, en büyük avantajı abuhava olarak geniş vakitlere dağılmış olan çalışma vaktinin bulunması. Sathi kaplamada kullandığımız bitüm menşeli bağlayıcı maddenin alana uygularken vasati sıcaklığının 130-160 derece arasında olması gerekiyor. Sıcak asfalt da 145 derecelerde olması gerekiyor. Beton uygulamasında ise suyun donma noktası altında olmadan üretilmesi yeter. Bu anlamda senenin dört mevsimi Manisa’da beton yol uygulamasına devam ediyoruz” diye konuştu.

Kısa müddet içerisinde beton yol uygulamasında Türkiye’de ehemmiyetli bir yer edindiklerini de dile getiren Başkan Ergün, “Eriştirme ve Altyapı Bakanlığı ve Karayolları Genel Müdürlüğü’nün konut sahipliğinde tertip edilen kurultayda hazırlanan kitapta, beton yol çalışmalarımızda uyguladığımız iki farklı teknik ile yer aldık. Bu kapsamda uyguladığımız tekniklerle misal olduk” ifadelerini kullandı.

Değişik belediyelerden de bu noktada ziyaret arzları olduğunu laflarına ilave eden Başka Ergün, “Kısa müddet içerisinde beton yol uygulamasında elde ettiğimiz zaferlerle değişik belediyelere misal olduk. Bu anlamda bir hayli belediye de ziyarette bulunarak, uygulamasını yaptığımız beton yollarda tahlilde bulunuyor” biçiminde konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu