Gündem

Doğal afetler ve hastalıklar tarım sektörünü etkiledi

Yalnızca Manisa’da değil Türkiye’nin bir hayli bölgesinde kasvetler yaşandığını kaydolan Demran, devletin destek elini uzatması gerektiğini ifade etti.

Natürel afetlerin sık yaşanması ve domateste alana gelen mildiyö hastalığı tarımda kasvetlere neden oldu. Ziraat Mühendisleri Odası Manisa Şube Başkanı İbrahim Demran, son zamanlarda natürel afetler sebebiyle bağların hasar görmesi ve domateste bulunan mildiyö hastalığının tarım sektörünün çok ciddi etkilenmesine neden olduğunu söyledi.

Çukurova’da bağlar ve zeytinlerde faydanın kaybolduğunu, güneyde meyve dökümlerinin yaşandığını da belirten Demran, Alaşehir ve Salihli’de yaşanan kasırganın büyük hasarlar getirdiğini, zarar tespit çalışmalarının hala daha devam ettiğini dile getirdi. Demran, “2020 seneyi itibariyle ne yazık ki hem Manisa’mızın hem de Türkiye’mizin başına bir hayli facialar geldi. Şöyle geriye dönüp neler yaşandığına baktığımızda yılbaşında zelzelelerin olması milleti panik bir ruh haline düşürdü. Bundan hemen sonra kurak bir kış geçirdik. Kış ayı uzun bir zamandan sonra en çok yağış alan şehirlerden biri oldu Manisa. Mart ayında ise pandemi süreci başladı. Pandemi sürecinde tarım ilişkisi şu biçimde oldu, caddeye çıkma kısıtlamalarının reelleşmesi tarımı çok etkilemedi. Özellikle geçici tarım emekçisi çalıştıran aileler ilk etapta bir huzursuzluk yaşadı fakat bu anlamda çok ciddi bir mesele yaşanmadı. Abuhavasal olarak baktığımızda, kış ayları çok kurak geçti. Özellikle mayıs ayı Manisa yurttaşlarına son senelerin en sıcak zamanlarını yaşattı. Manisa ile beraber aynı kasvetleri Çukurova’da yaşadı. Bu kasvetler sıcak yarıyılda Manisa’da zeytinler ve bağların çiçek yarıyılındaydı, havaların 40 derecelere erişmesiyle danelerde silkmeye neden oldu. Tabi Çukurova’da, limon, portakal, mandalina ağaçlarında çok ciddi meyve dökümleri yaşandı. Bunların hasarlarını biz hasat zamanında ciddi biçimde göreceğiz. Zeytinde de özellikle güney bölgelerinde çok ciddi meyve dökümleri yaşandı. Bunlarda zeytinyağı imalini etkileyecek ebatlara vardı. Daha sonra haziran ayında başlayan yağışlı süreç, Manisa’da domates dikili alanlarda, ilk etapta virüs hastalıklarının dağılması ve mildiyö hastalığın da ciddi çoğalışlar yaşandı. Sezon sonuna kadar yağış devam ederse daha büyük bereket kayıplarına neden olabilir. Bunun dışında ne yazık ki natürel afetler Manisa’nın yakasına vazgeçmedi. Büyükbelen’de su baskın trajediyi yaşadık. Dolu zati her yağışta bize hasar yaşatıyordu. Fakat bu kasırgaların da sık yaşanmasıyla Muradiye, Saruhanlı, Alaşehir, Salihli gibi ilçelerimizde büyük hasara neden oldu. Bu ilçelerimizde zarar tespit çalışmaları devam etmekte. Özellikle Sarıgöl’de son yağan doluyla birlikte ciddi hasarlar var. Tabi üreticiler zati güç vaziyette. Tarım Bakanı Manisa’ya geldiğinde de laf alan bireyler çiftçilerin borçlarının yapılandırılmasıyla alakalı arzlarda bulundu. Umarım bu mevzuda devlet çiftçiye takviyelerde bulunur. Aksi takdirde tarım bir hayli tehlikeyle karşı karşıya kalır.” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu