Gündem

Fransa’da gördü, Alaşehir’de uyguladı

Fransa’da bir piknikte gördüğü seradan etkilenerek 6 ay evvel ülkesine kesin dönüş yaptıktan sonra ‘Neden benim memleketimde de olmasın’ diyerek 150 metrekare alanda seracılık yapmaya başlayan Alaşehirli terzi ustası Yılmaz Kocahıdır, aldığı bereketten sonra önümüzdeki sene daha geniş alanlarda seracılık yapmaya karar verdi.

1982 senesinde Manisa’nın Alaşehir ilçesinden Fransa’ya emekçi olarak giden Yılmaz Kocahıdır 56, Fransa’da bir fabrikada terzi olarak 38 sene çalıştı. Bir pazar günü piknik yapmaya gittiği alanda bir sera gören Kocahıdır, seranın kapısında ‘Kendin topla, kendin al, parasını kapıda ver’ yazısından etkilenerek serayı araştırdı ve ‘Burada olan benim memleketimde de olur’ diyerek ülkesine döndüğünde seracılık yapmaya karar verdi. 38 Sene Fransa’da çalıştıktan sonra 6 ay evvel memleketi Alaşehir’in Delemenler Mahallesi’ne dönen ve kendisine ait 150 metrekare alanda sera kuran Kocahıdır, serada senenin her mevsimi aynı daldan mahsul veren salatalık yetiştirmeye başladı. Kurduğu serasında toplam 480 adet salatalık fidanı bulunan Kocahıdır, sera içerisinde salatalıkları iple tavanda demirlere bağladı. Seraya damlama sulama sistemi kuran Kocahıdır, serada Türkiye’deki ismi ‘şampiyon’ olan salatalık yetiştirmeye başladı. Mayıs ayı başlarında kurduğu seradan mahsul almaya başlayan Kocahıdır, salatalığın yanı gizeme, sınamak emeliyle biber, patlıcan, börülce, bamya gibi sebzeler de yetiştirmeye başladı. Hepsinden pozitif netice alan Kocahıdır, önümüzdeki sene seracılık faaliyetini daha da genişletmeye karar verdi.

“Türkiye’de olmaz diye bir şey yok”

Semtte bağcılığa seçenek ve misal olmak emeliyle seracılık yapmaya başlayan 3 çocuk babası Yılmaz Kocahıdır, “1982 senesinde yurt dışına gittim, 38 sene Avrupa’da yaşadım. Ama ana vatan Türkiye olduğu için memleketime döndüm. Avrupa’da yaşadığım yarıyıllarda bir pazar günü piknik alanına gittiğimizde kapısında salatalık tarlası diye bir yer gördük, ‘Kendin topla kendin al, parasını kapıda ver’ yazıyordu. Ben de gittim gördüm orada karar verdim, Avrupa’da olan şey Türkiye’de neden olmasın. Cennet dediğimiz vatanımız Türkiye’de her şey var. Cennet vatan Türkiye. Köylüm görsün, köyümüzde her şey var, bağı var ama sera yok. Sera yapmaya karar verdim. 6 ay evvel Türkiye’ye kesin dönüş yaptım. Mayıs ayı başında serayı kurdum. Türkiye’de olmaz diye bir şey yok. İçinde patlıcan, biber, bamya gibi sebzeleri de sınadım. Pozitif netice aldım. Minik bir yerim daha var. Oraya da yıla bir sera daha kurmayı düşünüyorum. Bir kök salatalıktan altı ay gibi bir vakitte kesintisiz toplayarak her dalından takribî 15-20 kg arasında fayda alabiliyoruz. Her daldan her seferde en az 2 kg toplayabiliyoruz. Bu çok farklı bir tür, bu türün ismi Türkiye’de şampiyon. Allahın İzniyle kışın da düşüncemiz marul veya kereviz yapacağız. Böylece sınamış olacağız ve daha büyük seralar yapmayı düşünüyoruz. Bu yenen şey her zaman gereklidir” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu