Gündem

İhracat üzümünde ilk makas Manisa’da vuruldu

Ege Bölgesi’nin ehemmiyetli ihraç mahsullerinden Superior Seedless çeşidi üzümde ilk hasat Manisa’da reelleştirilirken, yarın itibariyle yaş üzümde ihracat sezonu da başlayacak.

Erkenci olması ve düşük şeker oranı ile mayhoş tadıyla özellikle diyabet hastalarının favorisi Superior Seedless çeşit üzümde hasat Manisa’da başladı. Ticaret Bakanlığı Batı Anadolu Bölge Müdürlüğünün başkanlık yaptığı, Tarım ve Orman Bakanlığı İzmir Şehir Müdürlüğü, İzmir Tarımsal Karantina, Müdürlüğü, Manisa Bağcılık Araştırma İstasyon Müdürlüğü, Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği, Tarım ve Orman Bakanlığı Alaşehir ve Sarıgöl İlçe Müdürlüklerinden uzmanlardan oluşan Hasat ve İhraç Tarihlerini Tanımlama Komiteyi tarafından Manisa, İzmir ve Denizli şehirlerinde yapılan tahlillerin ardından bugün hasat edilmesine karar verilen Superior Seedless için yarın itibariyle de ihracat gerçekleştirilecek.

Çalışmaların bitirildiğini ve bugün itibariyle hasat için ilk makasın vurulmaya başlandığını belirten Manisa Bağcılık Araştırma Müdürü Akay Ünal, “Bugün ihracat için yaş üzümde ilk makası vuruyoruz. Ticaret Bakanlığı ve Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde kurulan kurul tarafından hasat ve ihracat tarihleri tanımlandı. Biz daha evvelinde arazi çalışmalarımızı tamamladık. Aldığımız misalleri müessesemiz laboratuvarlarına çözümleydik. Dün yapılan buluşmayla bugün ilk makasın vurulacağı ve yarın itibariyle ilk ihracatın izni çıkmış bulunmakta” dedi.

“Geçen sene 205 bin ton yaş üzümden 150 milyon doların üzerinde kazanç elde edildi”

Yaş üzümde 100 ile 200 milyon dolar arası ihracat kazancı sağlandığını belirten Ünal, “Geçen sene ülkemizden 205 bin ton yaş üzüm ihraç ederek 150 milyon doların üzerinde bir kazanç elde edildi. 100 ile 200 milyon dolar arası yaş üzüm ihracatımız var. Ana çeşidimiz Sultani üzüm olsa da erken yarıyılda Superior Seedless üzümüyle hasada başlıyoruz. Erkenci bir üzüm cinsi. Bunun arttan da Sultani çekirdeksiz üzümü ihracat için gelecek. İhracatımızın ağırlıklı kısmını Sultani çekirdeksiz üzüm çeşidimiz oluşturuyor” diye konuştu.

“Ülke yapımının takribî yüzde 40’ı Manisa şehrinde teşkil etmekte”

Türkiye’deki üzüm yapımının yüzde 40’ı Manisa’dan olduğunu belirten Ünal, “İhracatımızın, ülke yapımının takribî yüzde 40’ı Manisa şehrinde teşkil etmekte. İzmir ve Denizli şehirlerini koyduğumuz zaman takribî yüzde 55 oranında üzüm yapımı Ege bölgesinde dahil olmakta. İhracatımız da ağırlıklı Manisa ve etraftaki şehirlerden oluşuyor. Sultani çekirdeksiz ve Superior Seedless ile örtü altına aldığımız bağlarla beraber kasım ayına kadar hasat sürecektir” ifadelerini kullandı.

Türkiye, 23 ülkeye Superior üzümü ihraç ediliyor

Öte yandan Türkiye’de üretilen üzüm çeşitleri içerisinde lider konumda olan Sultani çekirdeksiz yaş üzüme göre vasati 15 gün evvel olgunlaşan Superior Seedless çeşidi üzüm, Türk üzüm ihracatçılarına piyasaya 15 gün evvel girme fırsatı sunuyor. Türkiye, 2019 senesinde 11 milyon 376 bin dolarlık Superior Seedless çeşidi sofralık üzümü ihraç ederken, Superior üzümünü en çok Rusya Federasyonu seçim etti. Türkiye, 23 ülkeye Superior üzümü ihraç ederken, Rusya’yı Ukrayna, Beyaz Rusya, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri listenin üst sıralarına isimlerini yazdırdı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı