Gündem

İhracatçılar üretimin yeniden artmasını bekliyor

Ayberk Aloğlu pandemi evveli ve sonrası ticarette yaşananlar ile alakalı söylemelerde bulundu. Aloğlu, ihracatçılar olarak yapımın yine çoğalmasını beklediklerini söyledi.

Pandemi yarıyılında aylık bütçelerle çalışan işletmelerin güç vaziyete düştüğünü kaydolan EGEİD Başkanı Ayberk Aloğlu, “Pandemi evvelinde natürel ki bir yerleşik kumpas ve yerleşik bir ticari yaşam vardı ama tabi ki dünya çiğ maddelerinin pahalanması ve bunun üzerine de yeniden çiğ maddeleri ucuza alıp daha iyi maliyetlere satabilme gidişatı artık ihtimalsiz oldu. İnsanlar hakikatinde baktığımızda bir ekonomik eforlulukla ve alım gücünün düşüklüğüyle uğraşıyordu, üzerine de pandemi gelince bir de pandemi sonrası oldu. Tabi bu 2-3 aylık bir süreçti, bu süreci atlatmak da herkes için basit olmadı. Bazı firmalarımız aylık bütçeyle çalışan firmalardı ve bu firmalarımız güç vaziyete düştü. Tabi ki devlet bu mevzuda takviyelerini etti fakat giderlerin yüksekliği ve hiçbir mahsulün satışa çıkarılamaması ve yapım yapılamaması bu pandemi sürecinde firmaları daha da geriye götürdü. Neyse ki Türkiye pandemi sürecinin geçirilmesi, öteki ülkelere göre daha az olduğuna inanıyoruz ve görüyoruz. Bundan sonrasında herkes natürel ki daha tasarılı işler yapmaya başladı. Bu tasarılı işlerin başında yapım geliyor. Ege İhracatçılar Derneği azaları tabi ki ister istemez azıcık kısmak zorunda kaldık” diye konuştu.

Çalışma kapasiteleri yarı yarıya düştü

Çalışma kapasitelerinin yüzde 40-50 oranında düştüğünü ifade eden Aloğlu şunları söyledi: “Natürel bu böyle olmayacak hep belki altı ay belki bir yıl sürecek ve bunların geçeceğine inanıyoruz. İhracat olarak bir süre beklemek zorunda kaldık zira ülkelerin arzlarında yüzde 70 yüzde 80 eksilme oldu. Firmalar küçülmeye gitti böyle olunca mahsullerin pazarlamaya çıkma oranları eksildi. Sektörde daha çok paklik alanlarında bir çoğalış oldu. Yapımın tekerrür çoğalmasını bekliyoruz. Yapımın talebi de şuna bağlı olacak, insanlar bir şeyler talep edecekler ki, biz de bu vesileyle yapım yapalım. Artık yapımın tasarılamasına geçtik. İhracatta yapım ve arz kapılarının açılmasını bekliyoruz tabi ki bununla alakalı ihracat yaptığımız kapıların tamamı kapanmadı. Biz küçükte olsa bu vesileyle ihracatımıza devam ettik fakat bu istediğimiz oranlarda değildi. 28 tane sektörümüz var. Dostlarımızın hiçbiri istihdam kaybolmasın diye emekçi çıkarmadı. İŞKUR’un vermiş olduğu kısa ödeme yardımları, bizim emekçilerimize vermiş olduğumuz dayanaklarla yapım yapmadığım süreç bir biçimde geçirildi. Ama tabi ki bizim istihdama katkımız ve takviyemiz her zaman devam edecek.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu