Gündem

İşçilerin bitkin halde bulduğu tay tedavi altına alındı

Manisa Spil Dağı Ulusal Parkı’nda iki paklik misyonlusu tarafından yorgun halde yılkı tayı bulundu. Yediği otlardan veya artık besinlerden zehirlendiği düşünülen tay, rehabilitasyon emelli Manisa Büyükşehir Belediyesi Hayvan Barınağı’na götürüldü.

Manisa Spil Dağı Ulusal Parkı Atalanı mevkiinde etraf pakliği yapan Ulusal Park Müdürlüğüne bağlı iki paklik misyonlusu, bir ağacın altında yorgun halde uyuyan 2 yaşlarında yılkı atı tayı gördü. Taya su vermelerine rağmen hareket etmediğini gören paklik misyonluları, gidişatı Ulusal Parklar Müdürlüğüne iletti. Takımlar, tayı daha sonra rehabilitasyonu yapılmak üzere vasıtayla Manisa Büyükşehir Belediyesi Hayvan Barınağı’na götürdü.

“Zehirlenmiş olabilir”

Manisa Spil Dağı Ulusal Park Müdürü Halil Ernalçacı, ulusal parkta suratlarca yılkı atının bulunduğunu ve kimi zaman yılkı atlarının otlardan veya ziyaretçilerin vazgeçtiği artık yemeklerden zehirlendiğini ifade etti. Ernalçacı, “Spil Dağı Ulusal Parkımızda yoğun olarak barınan yılkı atları zaman zaman hasta olmakta ve kasvetler yaşamaktadır. Bu atımız varsayımı 2 yaşlarında bir tay. Bu bölgede yediği zehirli otlardan ya da Spil Ulusal Parkı’na ziyarete gelen bireylerin vazgeçtiği artıklardan zehirlenmiş olabilir. Bedeninde rastgele bir yara izi yok. Manisa Büyükşehir Belediyesine ait hayvan sığınağına teslim ettikten sonra bir an evvel sıhhatine kavuşturup tekerrür tabiata salacağız” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu