Gündem

Kazandığı parayı yıkamadan kullanmıyor

Manisa’da çay ocağı firmacılığı yapan bayan esnaf, 10 yıldır kazandığı tüm kağıt ve demir paraları virüs ve hastalıklara karşı çamaşır suyuna daldırarak dezenfekte ediyor.

Manisa’nın Şehzadeler ilçesinde 10 yıldır çay ocağı firmacılığı yapan Nafiye Anka, virüs ve hastalıklara karşı bir çözüm buldu. Gün içerisinde elden ele gezen paralardan virüs ve hastalıkların dağılma tehlikesinin çok yüksek olduğunu söyleyen Anka, dükkanına gelen alıcılarından aldığı paraları, içerisinde çamaşır suyu ve bulaşık deterjanı olan su dolu kovada dezenfekte ediyor. Yıkanmamış hiçbir paraya temas etmeyen şirketçi bayan, hem kendisinin hem de alıcılarının sıhhatini koruyor.

Korona virüs Covid-19 salgınına karşı da temkinler aldığını dile getiren Nafiye Anka, pandemi süreci sonrası markaları da aynı biçimde dezenfekte ettiğini söyledi. Paraları çitilemediğinden dolayı banknotların asla hasar görmediğini kaydolan Anka, “Paraları 10 yıldır deviriyorum fakat korona virüs pandemi sürecinden sonra daha da itina göstererek markaları bile yıkamaya başladım. Bu paraları yıkamaya başladıktan sonra eşim dahil hasta olup sağlık kurumuna gittiğimi anımsamıyorum. Grip bile olmadım. Paraları çitilemeden bir kovanın içerisine su, çamaşır suyu ve azıcıkta bulaşık deterjanı atıyorum. Gelen tüm para, bozuk para ve markaları bir saat su da bekletiyorum. Çok beklettiğimiz zaman demir paralar oksitlenme yapıyor. Buna dikkat ediyorum. Öğrenmeyen alıcılarım afallıyor ama genellikle hoşnut olanlar ve coşanlar var. Verdiğim parayı koklayıp çok hoş kokuyor diyenler var. Markete giden alıcılarım oradan bozuk para almak istemiyoruz diyerek, buraya paralarını bozdurmaya geliyorlar. Dediğimiz gibi 10 yıldır hiç grip olmadım. 10 yıldır çay ocağı işletiyorum. 10 yıldır da bu parayı deviriyorum. Parayla temas etmediğimiz için bize bulaşan bir virüs ya da mikrop yok” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu