Gündem

Kula-Salihli Jeoparkı UNESCO tarafından ‘Yeşil Kart’ aldı

Buluşmada ehemmiyetli bir bülten yapılarak Jeopark’ın dört senelik yeşil kartlı evrakı aldığı belirtildi. Başkan Ergün, “Bu evraktan sonra beynelmilel jeoparklar birliğinde başka bir deyişle EGN ve GGN Avrupa ve Dünya Jeoparklar Ağı’nda zafer kazanarak ehemmiyetli bir seviyeye geldik” dedi.

Manisa Büyükşehir Belediyesinde Jeopark Belediyeler Birliği buluşması asıllaştırıldı. Buluşmanın başkanlığını Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün yaptı. Buluşmaya, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’şan yanı gizeme, Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun, Salihli Belediye Başkanı Zeki Kayda, Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Aytaç Yalçınkaya, Başkan Danışmanı Azmi Açıkdil ve meclis azaları katıldı. Buluşmada Başkan Ergün ehemmiyetli bir bülten yaparak şu ifadeleri kullandı: “Kula jeoparkımız ilk kere 2013 senesinde UNESCO patent dokümanı alarak Türkiyenin ilk ve tek jeoparkı olmuştur. O seneden bu yana yedi yıldır jeoparklar nezdinde beynelmilel camiada ve UNESCO Avrupa ve Dünya Jeoparklar Ağı’nda ülkemizi temsil etmektedir. 2017 senesinde UNESCO patent dokümanı bir çalışanımızın gereğini yapmadığından dolayı UNESCO tarafından sarı kart ile değerlendirilip iki senede derlenmemiz için müddet verilmişti. Bu iki senede iki değerli öğretmenimiz ve çalışma sistemimizdeki kadrolaşma ile belirli bir seviyeye getirdiğimiz takımımızın özverili çalışmaları ile hazırlanan ve bugün başka bir deyişle bütün bir sene evvel bugün UNESCO’ya sunulan yeni dokümanımız ile dört senelik yeşil kartlı dokümanımızı aldık. Bu evraktan sonra beynelmilel jeoparklar birliğinde başka bir deyişle EGN ve GGN Avrupa ve Dünya Jeoparklar Ağı’nda zafer kazanarak ehemmiyetli bir seviyeye geldik. Mart ayında başlayan pandemi sürecinden bu yana Avrupa’da da senede iki kere jeopark buluşmaları yapılamamakta. Bu surattan dört senelik UNESCO patent dokümanımız merasimle verilememiş olup yazı ile bildirildi. Bugün bütün bir senemizi doldurduk.”

“Bu evrak uzun seneler sürdürülebilir olmalı”

Söylemesinin devamında Başkan Ergün, “Bugün bundan sonraki süreçte yapacağımız çalışmalar ile Kula-Salihli jeoparkımızı daha tanınır hale getirmek iç ve beynelmilel turizmin gelişiminde yapılacak çalışmaları, ülke ekonomisine kazandıracağımız istihdam ve bölgede yaşayan yurttaşlarımıza ekonomik yardım, sosyal doğrultudan ulusumuzu bilinçlendirmek, yeni kuruluşlar kurmak, projeler üretmek için neler yapmamız gerektiği açısından bir araya geldik. Projeler ve uygulamaları ile nelerin yapılabileceği, üst seviyede bakanlıklar nezdinde gereken olanakların değerlendirilmesi için yapmamız gerekenler, yalnızca evrakı hak ettiğimiz dört sene için değil uzun seneler sürdürülebilirliğinin sağlanması için yapacaklarımızı konuşacağız kararlaştıracağız. Bedelli birlik azası başkanlarımız olan Kula Belediye Başkanımız Hüseyin Tosun, Salihli Belediye Başkanımız Zeki Kayda başkanlarımız ve değerli danışman öğretmenlerimiz, çalışanlarımız ile değerlendirme buluşmasındayız. Zafer Kalkınma Ajansına başvurularımızı yaptık. Buradan da hayırlı hoş haberler bekliyoruz. Pozitif yardımlar çıkacağını umuyoruz” ifadelerini kullandı.

UNESCO Evrensel Jeoparkı ismini aldı

Yrd. Doç. Dr. Ahmet Serdar Aytaç ise, “Kula Jeoparkı’nın takribî alan 300 kilometrekareydi. Biz bu alanı 2300 kilometrekarelik bir alana genişlettik. Bölgenin sosyo-ekonomik, kültürel kalkınmasına aracılık edebilecek jeolojik, jeomorfolojik, tarihi kültürel ve arkeolojik açıdan ehemmiyete sahip 73 adet jeosit tanımladık. Bu jeositlerin ziyaret edilmesi, turistin gelmesi, bölgenin, yörenin ve ülke ekonomisinin büyümesi ve kalkınması açısından son derece büyük ehemmiyete sahip” dedi. Akademik Danışman Prof. Dr. Tuncer Demir, “Kula-Salihli Jeoparkı bundan sonra Kula-Salihli UNESCO Evrensel Jeoparkı olarak adı geçecektir. Yeşil kartı almamız onur ve mutluluk verici bir hadisedir. Bu kapsamda Başta Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün olmak üzere katkısı olan tam yetkililere çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu