Gündem

Manisa Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi yeni binasına kavuşuyor

Türk politikayı başta olmak üzere bir hayli hukukçu, akademisyen, hekim ve mülki amiri ülkeye kazandıran mektep, çağın gereklerine uygun, kaliteli donatıya sahip 24 derslikli olarak inşa edilecek.

Manisalı yardımsever Kapanizade Aliye Aksoy tarafından 400 bin lira tüketilerek A Blok’u 1970-1971 seneleri arasında inşa edilen ardından yardımseverlerin katkılarıyla B Blok pansiyon binası hizmete açılan Manisa İmam Hatip Lisesi, 1990’lı senelerde yaşanan zelzelelerde zarar almıştı. Bina kuvvetlendirmesi yapılan ve eğitim-öğretimi 2014 senesine kadar karma olarak sürdüren o tarihten sonra ise yalnızca kız talebelere eğitim vermeye başlayan mektep, artık yeni binasına kavuşuyor. Ekonomik ömrünü bitiren lise binası için Ulusal Eğitim Bakanlığında teşebbüslerde bulunan AK Parti MKYK Azası ve Manisa Milletvekili Murat Baybatur, 5 bin 849 metrekarelik arsası üzerine 24 derslikli mektep binası ve 100 karakter pansiyondan oluşan eğitim kuruluşunu yatırım programına aldırdı. İhalesi 26 Haziran 2020 Cuma günü yapılacak olan Manisa Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi yeni mektep binasının inşasına ise Ağustos ayında başlanması bekleniyor. Müjdeli haberi veren Baybatur, Türkiye’nin modern medenilik seviyesinin üstüne çıkmasında en büyük eforun insan anaparası olduğunu belirterek, “Gençlerimizin çağın gereklerine uygun olarak, fırsat denkliği içinde, eğitim-öğretim imkânlarından faydalanması en büyük önceliğimiz. Bu çerçevede kendi yetiştiğim lisenin çağdaş bir binaya kavuşmasına katkı sunma fırsatı bulmaktan ve genç kardeşlerimin bizlerden daha iyi ve kaliteli eğitim alabilme imanına kavuşacak olmalarından dolayı büyük mutluluk dinliyorum” dedi.

Yeni yapılacak olan mektep binasında 24 dersliğin yanı gizeme 1 kütüphane, 1 yemekhane, 3 laboratuvar, 1 görsel sanatlar sınıfı, 1 müzik sınıfı, 1 bilgisayar sınıfı, 1 konferans salonu, 2 uygulama mescidi, 2 abdest alma yeri, 2 yardım eğitim odası, giyinme odaları, yönetimsel odalar, 1 mektep aile birliği odası, 2 kılavuzluk odası ve 1 beden eğitimi salonu yer alacak. Aynı arsa üzerine inşa edilecek pansiyon binasında ise; 100 karakter yatakhane, etüt Salonları, yemekhane, dinlenme odaları ve talebelerin esas lüzumlarına yanıt verecek bir hayli alan bulunacak.

AK Parti Manisa Milletvekilleri Murat Baybatur, Mehmet Ali Özkan, Recai Berber ile Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik’in yanı gizeme bir hayli hukukçu, akademisyen, hekim ve mülki amiri ülkeye kazandıran mektep, Manisa’nın marka kıymeti olan mektepleri arasında yer alıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu