Gündem

Manisa’da sosyal yardımlar kırsal kalkınmayla pekiştirilecek

Manisa Büyükşehir Belediyesi, Yiyecek Bankaları’nda, yemekhane ve aşevinde kullandığı esas yiyecek maddelerinin kontratlı üreticilik modeli ile alım garantisi verilerek doğrudan üreticilerden veya üretici teşkilatlarından temin edilmesi için çalışma başlattı. Bu kapsamda Manisa Şehir Tarım ve Orman Müdürlüğü’nde proje hazırlık buluşması reelleştirildi.

Sosyal belediyecilik kavrayışı çerçevesinde reelleştirdiği hizmetlerle isminden laf ettiren Manisa Büyükşehir Belediyesi sosyal desteklerini kırsal kalkınmayla pekiştirecek yeni proje için çalışma başlattı. Bu kapsamda sosyal dayanaklar emeli ile şehir genelinde bulunan Yiyecek Bankaları’nda, Yemekhane ve Aşevinde kullanılan esas yiyecek maddelerinin kontratlı üreticilik modeli ile alım garantisi verilerek doğrudan üreticilerden veya üretici teşkilatlarından temin edilmesi için proje hazırlık buluşması reelleştirildi. Manisa Şehir Tarım ve Orman Müdürlüğü hizmet binasında reelleştirilen buluşmaya Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Destekçisi Ertuğrul Yıldırım, Manisa Tarım ve Orman Şehir Müdürü Metin Öztürk, Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Yılmaz Akılda, Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Müge Kuğu ve şube müdürleri katıldı.

Projenin ayrıntıları anlatıldı

Proje hazırlık buluşmasında projeyle ilgili görüş alışverişinde bulundu. Mevzuyla alakalı yapılan söylemede, “Geniş mahsul yelpazesine sahip şehrimizde zirai imalde bulunan çiftçilerimizin desteklenmesi, kırsal kalkınmanın sağlanması, kırsal istihdamın artırılmasında, zirai faaliyette bulunan ufak aile şirketlerinin sürdürülebilir olmasında çiftçilerin karşılaştığı en ehemmiyetli mesele pazarlama meseleyidir. Bu sualin çözümünde en ehemmiyetli etken üreticilerin teşkilatlanması ve kendi mahsulünü aracısız olarak doğrudan harcayıcıya eriştirebilmesinin sağlanmasıdır. Bu emelle üretici teşkilatlarının ve üretici kooperatiflerinin desteklenmesi ve kuvvetlenmesini sağlamak esas gaye olmalıdır. Bu süreçte Büyükşehir Belediyesi olarak Şehir Tarım ve Orman Müdürlüğü, zirai kalkınma kooperatifleri ve üretici teşkilatları ile işbirliğimizin geliştirilmesi, üretici teşkilatlarının harekâta ve ambalajlama kuruluşu kurmaları istikametinde teşvik edilmesi amaçlanmıştır. Bu niyete erişmek için Manisa Büyükşehir Belediyesi olarak üretilen mahsullere alım garantisi verilmesi de dahil olmak üzere kullandığımız pek çok zirai mahsulü doğrudan üretici veya üretici teşkilatlarından almaya başlayacağız. Projenin ilerleyen düzeylerinde bu mahsullerin şehrimiz ve ülkemiz harcayıcılarının da aracısız olarak erişmelerinin temini için pazarlanması için lüzumlu çalışmalar yapılacaktır. Şehir Tarım ve Orman Müdürlüğü ve üretici teşkilatlarının da yapımdan projede hissedar olması ile harekâta, ambalajlama ve pazarlama dahil tüm evrelerde lüzumlu teftişlerin yapılması, eğitimlerin verilmesi ile üretilen mahsullerin harcayıcı sıhhati için lüzumlu koşuları sağlaması temin edilecektir” ifadeleri kullanıldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu