Gündem

Manisalı 15 Temmuz gazisi, kurşun deliği olan ayakkabısı ile o geceyi anlattı

Manisa’nın Salihli ilçesinde yaşayan FETÖ’nün darbe teşebbüsü sırasında İstanbul’da ayağından vurularak gazi olan Ali Tekçe 27, darbe teşebbüsünün 4’üncü senesinde yaşadığı o kara geceyi anlattı. Gazi Tekçe, o gece ayağında olan ve mermiyle delinen kundurasını can verene kadar gizleyeceğini söyledi.

15 Temmuz Fetullahçı Terör Örgütü’nün darbe teşebbüsü sırasında İstanbul’da olan ve şu an Salihli Adliyesi’nde memur olarak vazife yapan Ali Tekçe, adi FETÖ’nün darbe teşebbüsü sırasında yaşadıklarını anlattı. Hoşlana hoşlana canını vermeye hazır olduğunu aktaran Ali Tekçe, 15 Temmuz günü İstanbul’da çalıştığını belirterek, “O gün her zamanki gibi işimden konutuma geldim. Konutta ailece oturuyorduk ve muhabbet ediyorduk. Televizyondan Boğaz köprüsünün tanklar tarafından kapatıldığını gördük. Bir müddet sonra abimler konuta geldi. ‘Hadi toplanın hepimiz dışarı çıkıyoruz, gitmemiz gerekiyor’ dediler. Ağabeyim yengeme, ‘Gitmemiz gerekiyor. Biz gayret vermezsek bu darbe vakayı olursa çok güç günler yaşanır. Hepimiz bir araya gelip dışarı gittik. Saraçhaneye doğru çıkıp ilerlediğimizde silah sesleri yükseldiğini duydum. Silah sesine doğru süratli süratli gittik kalabalık bir biçimde. Askerlerin durmadan ateş ettiğini görüyordum. Asker kışlaya diye haykırıp çağırdık. Ne olduğunu kavramadım bir an yerde buldum kendimi. Sağlık Kurumuna götürdüler, sağlık kurumunun içini gördüm. İçerisi çok makûs gidişattaydı. Anlatılacak gibi değildi. Ağır yaralı insanlara serum bağlıyorlardı. Ötekisine yetişmeye çalışıyorlardı. Mermi sağ ayağıma geldi. Zati ne olduğunu kavramadım, bir anda yere düştüm. Bir 10 saniye sonra gözüm açıldı. Ayağımdan kan fışkırdığını gördüm. O anda zati dolaysız alıp sağlık kurumuna alıp götürdüler” dedi.

“Ailemden 14 gazi var”

O geceyi hiçbir zaman unutamayacağını anlatan Tekçe, “Bizim tam aile ve akrabalar oradaydı. O gece yanılmıyorsam 14 şahsa yakın gazimiz oldu. Ben o gece caddeye çıkarken netlikle geride ailem vardır, hoşlandığım insanlar vardır, şu vardır, bu vardır gibi netlikle bir düşüncem olmadı. Biz zati varsa yoksa vatan halk için toprak için varız. Bu yapmamız gereken bir şey. Benim babam 14-15 sene süresince köy koruculuğu yaptı. Ağabeylerim orada köy korucusu olanlar var. 14 sene hali hazırda gönüllü olarak yapmaktalar. Biz varsak bu toprağın üstünde yaşıyorsak düşünmeden her zaman hoşlana hoşlana canımızı vermeye hazırız. Kurban olduğum Rabbim bize böyle şeyler bir daha kısmet etmez allahın izniyle. Ederse de yeniden gözümüz kapalı çıkar gideriz başka bir deyişle hiç düşünmeden”

“Doğacak çocuğuma Ömer Halis adını vereceğiz”

15 Temmuz gecesi ayağından yaralanan ve merminin girdiği kundurayı gösteren Tekçe, konuşmasını şu laflarla bitirdi: “15 Temmuz gecesi ayağımda bu kundura vardı. Bu kundura ile çıkmıştım dışarı. Sağlık Kurumuna gittiğimde birisi vardı. Karnından kurşunlar girmiş ve kan fışkırıyordu. O esnada akan tam kanlar ayaklarıma geldi. Bu kundurayı gizleyeceğim. Çocuğuma bunlardan daha bedelli verebileceğim bir şey yok” diye konuştu.

Betül Tekçe ile konutlu olan gazi Ali Tekçe, eşinin 6 aylık hamile olduğunu belirterek, “Doğacak çocuğumuzun ismini Ömer Halis koymak istiyoruz. İsmini Ömer Halis koymamızın nedeni ise o gece şehit olan kahramanımızın ismini bir ömür yaşatmak istiyoruz”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu