Gündem

MHP’li Akçay, Manisalı çiftçilerin sesi oldu

Manisa’da yaşanan natürel afetlerle alakalı Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Heyetinde laf alan Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Erkan Akçay Manisalı üreticilerin sesi oldu.

Akçay, “Mayıs ayında yaşanan fazla sıcaklık metamorfozları ile temmuz aylarında yaşanan su baskın, dolu ve fırtına sebebiyle çiftçilerimizin bağ ve bahçelerinde büyük parasal kayıplar yaşanmıştır. Natürel afetlerden etkilenen Manisalı çiftçilerimizin Tarım Kredi Kooperatiflerine ve Ziraat Bankasına olan borçları faizsiz olarak ertelenerek yine yapılandırılmalı, bağlarda fazla sıcak metamorfozları sebebiyle oluşan hasarlar TARSİM sigortası kapsamına alınmalıdır.” dedi.

Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Erkan Akçay, “6 Temmuz’da, Alaşehir ilçemizde alana gelen dolu ve fırtına sebebiyle, Ilgın, Kasaplı, Subaşı, Delemenler, Çakırcaali, İsmetiye ve Hacıaliler semtlerinde, 890 çiftçimizin, 12 bin dekar bağında yüzde 35 ile 40 arasında zarar oluşmuştur. 5 ve 7 Temmuz 2020 tarihlerinde, Salihli’de, fazla yağış, su baskın ve su baskını neticeyi, Mevlütlü, Torunlu, Beylikli, Bahçecik, Karaağaç, Çelikli, Damatlı ve Burhan semtlerinde, 150 çiftçimizin, 1.200 dekar bağında yüzde 10 ile yüzde 60 arasında hasar alana gelmiştir. Natürel afetlerden etkilenen çiftçilerimizin tarım kredi kooperatiflerine ve Ziraat Bankasına olan borçları faizsiz olarak ertelenerek yine yapılandırılmalıdır.” dedi.

“Bağlarda fazla sıcak metamorfozları sebebiyle oluşan hasarlar TARSİM sigortası kapsamına alınmalıdır”

Manisa’da mayıs ayı içinde yaşanan fazla sıcaklık metamorfozları sebebiyle üzüm bağlarında büyük hasarlar oluştuğunu söyleyen Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkanvekili Erkan Akçay, “Mayıs ayı içinde, Manisa’daki fazla sıcaklık metamorfozları sebebiyle, Saruhanlı, Şehzadeler, Yunusemre, Ahmetli, Turgutlu, Sarıgöl ve Salihli ilçelerimizde, 7 bin 500 çiftçimizin 186 bin dekar bağında yüzde 10 ile yüzde 95 arasında hasar oluşmuştur. Vejetatif faize yarıyılında olan bağlarda fazla sıcak sebebiyle oluşan hasarlar TARSİM sigortası kapsamında değildir. Bu yarıyılda fazla sıcaklar sebebiyle oluşan hasarların da TARSİM sigortası kapsamına alınmalıdır.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu