Gündem

Narıncalı Pıtrak Mahallesiyle ilgili yeni kararlar

Manisa’nın Kula ilçesinde geçtiğimiz günlerde cenaze namazından sonra eşini kaybeden yaşlı adamın testinin pozitif çıkmasının ardından yapılan filyasyon çalışmalarında temaslı olduğu tespit edilen bireylerin karantinaya alındığı Narıncalı Pıtrak Semtinde yapılan filyasyon çalışmaları sonrasında bir araya gelen İlçe Umumi Hıfzıssıhha Heyeti yeni kararlar aldı.

Manisa’nın Kula ilçesine bağlı Narıncalı Pıtrak Semtinde kalp krizi sonrası can veren kadının cenazesi toprağa verildikten sonra eşine yapılan korona virüs Covid-19 testi pozitif çıktı. Salgının yayılımını önlemek emeliyle başlatılan filyasyon çalışmaları bitirilerek, pozitif hadise ile temaslı olan şahıslar tespit edilip, 14 günlük konut karantinası uygulaması başlatıldı. Bu büyümelerin ardından filyasyon çalışmalarını ve ilçedeki salgın sürecini değerlendirmek için Kaymakam Kemal Duru başkanlığında bir araya gelen İlçe Umumi Hıfsızsıhha Heyeti, Narıncalı Pıtrak Semti ile alakalı yeni kararlar aldı.

Dünya Sağlık Teşkilatı tarafından pandemi olarak nitelendirilen ve tüm dünyayı tehdit etmeye devam eden Covid-19 ismi verilen korana virüs salgınından yurttaşları gözetmek üzere salgın sürecinin başından beri ehemmiyetli kararlar alan Kula İlçe Umumi Hıfzıssıhha Heyeti, pozitif hadise görülmesinin ardından geniş çaplı yaptıkları çalışmalarda salgının dağılmasını önlemek için yeniden ehemmiyetli kararlar aldı. Bu süreçte izlenilecek en uygun yol ve usulleri değerlendiren heyet, Narıncalı Pıtrak Semtinde karantinaya alınan ve tarımla uğraşan bireylerin 1 gün evvelden Narıncalı Pıtrak Semti muhtarını telefonla arayarak tarlaya çalışmaya gideceğini bildirmeleri, muhtarın da tarlaya çalışmaya gidecek olanların listesini İlçe Jandarma Komutanlığına bildirmesi ve İlçe Jandarma Komutanlığından izin alınarak dışarı çıkmalarına karar verdi. Alınan bir öteki kararda ise, İlçe Jandarma Komutanlığının izin arzında bulunan bireylerin adlarını İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne bildirip, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından tarlası olup olmadığının hakimiyeti yapıldıktan sonra tarlası olanlara İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından izin verilmesine ve İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından tarlaya çalışmaya gidenlerin hakimiyet edilmesine karar verildi.

Giriş çıkışlar jandarma hakimiyetinde yapılacak

Narıncalı Pıtrak Semtinde karantinaya alınan yurttaşların mağdur olmamaları açısından manav lüzumlarını karşılayabilmeleri için Kula Belediye Başkanlığı tarafından pazar günü Narıncalı Pıtrak Semtine manav sevk edilerek yurttaşların gereksinimlerinin karşılanmasına karar verildi. Alınan son kararda ise, ilçenin mahalle pazarı olan pazartesi günü rastgele bir aksaklık yaşanmaması ve yoğunluk oluşmaması ismine, Narıncalı Pıtrak Semtinin giriş ve çıkışları, İlçe Jandarma Komutanlığı takımlarınca yapılmasına karar verildi.

Öte yandan, belirtilen ihtiyatlara ve kaidelere uymayanlar hakkında Umumi Hıfzıssıhha Yasasının 282’nci maddesi gereğince yönetimsel para cezası uygulanmasına, tersliğin vaziyetine göre Yasanın alakalı maddeleri gereğince operasyon yapılmasına, mevzusu kabahat teşkil eden tavırlara ait Türk Ceza Yasasının 195 inci maddesi kapsamında zorunlu adli harekâtlar başlatılmasına karar verildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu