Gündem

Otomobilin çarptığı itfaiyecinin hayatı karardı

Manisa’nın Salihli ilçesinde yaşayan ve geçtiğimiz sene Manisa’nın Demirci ilçesinde sabah sporu yaparken bir arabanın çarpması neticeyi omurilik yaralanması sebebiyle yüzde 98 manili kalan 5 üniversite mezunu itfaiye eri, kendisini yine yaşama bağlayacak manili vasıtasına kavuşmak için dayanak bekliyor.

Manisa Büyükşehir Belediyesi Demirci İtfaiye Amirliğinde vazifeli 44 yaşındaki Ahmet Altınok’a, sabah sporu için yol kenarında yürürken araba çarptı. Kaza neticeyi ağır yaralanan ve hava ambulansı ile Manisa Celal Bayar Üniversitesi’ne sevk edilen Altınok, haftalarca yoğun bakımda kaldı. Zorlu rehabilitasyon sürecinin ardından yüzde 98 manili olarak taburcu edilen Altınok, kendisini yine yaşama bağlayacak akümülatörlü vasıta için iyilikseverlerden takviye beklediğini söyledi. 2001 senesinde Salihli İtfaiye Amirliğinde vazifeye başladıktan sonra boş müddetlerinde eğitimine devam ederek 5 üniversite tamamladığını belirten Altınok, yatağa bağımlı yaşamak istemediğini belirtti.

Vasıta çarptı, yüzde 98 manili kaldı

21 sene evvel açılan bir imtihanı kazanarak itfaiye eri olduğunu ve Salihli’de vazifeye başladığını belirten Altınok, “Geçtiğimiz sene geçici görevlendirme ile Demirci İtfaiye Amirliğine görevlendirilmiştim. Her sabah olduğu gibi o günde sabah sporu için yola çıktım. Yol kenarında yürüdüğüm esnada arkamdan gelen bir araba bana çarptı. Bu kaza neticeyi yüzde 98 manili kaldım. Beni yine yaşama bağlayacak manili taşıtı için para biriktiriyorum. Klasik akümülatörlü manili otomobilleri fiziki noksanlıklarımdan dolayı ne yazık ki bana uygun değil. Almak istediğim manili taşıtının 180 derece uyuyabilen değişik fonksiyonel özellikleri var. Bu sebeple de azıcık pahalı” dedi.

Yalnızca boynunu ve ellerini oynatabiliyor

Altınok, “Kazaya kadar hiç kimseye fakir değilken şuan 70 yaşındaki annemin takviyeyi ile yaşayabiliyorum. O olmasa uyuduğum yerden kıpırdamam hemen hemen ihtimalsiz. Yalnızca boynumu ve azıcık kollarımı oynatabiliyorum. Kesintisiz yatağa bağımlı olduğum için sırtımda yatak yaraları oluşmaya başladı. Bu da bana her anlamda büyük bir acı veriyor” dedi. Vazifeye başladığı günlerden itibaren eğitimine kesintisiz olarak devam ettiğini belirten Altınok, “2001 senesinde itfaiyede vazifeye başladıktan sonra tabi zamanımız çok oluyordu. Kendi kendime bu bir sürelerimi nasıl değerlendirebilirim diye düşündüm ve 2001’de Sosyal Bilimler Kısmını, 2003 senesinde İlahiyat, 2005 senesinde İş Sıhhati ve İş Güvenliği, 2009 senesinde Şirket Kısmını, 2011 senesinde Arama Kurtarma Kısmını okudum ve mezun oldum. 2019 senesinde de İş Sıhhati ve İş Güvenliğinden yüksek lisans aldım. Eğitim yaşamım süresince elde ettiğim kazanımları herkesle paylaşmak istiyorum. Bunun için lüzumlu olan tek şey bu vasıta” diye konuştu.

Altınok’un yakın dostu eğitimci Yakup Ateş ise şunları söyledi:

“Dostumuz, eğitime olan bağlığı sayesinde bütün 5 üniversiteyi tamamlamış vaziyette. Her zaman cemiyete bereketli olabilmek için çaba etti. Ancak makûs bir kaza neticesinde yüzde 98 manili kaldı. Kendisinin elektrikli akümülatörlü 180 derece uyuyabilen bir sandalyeye gereksinimi var. Bizler bir nokta da emin bir ölçü parayı toplamış bulunmaktayız. Devletimizden bu mevzuda kardeşimize destekçi olmasını istiyoruz. Biz büyük bir ulusuz. Biz büyük bir devletin bireyleriyiz. Devletimize güveniyoruz.”

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı