Gündem

Salihli jeopark turizmi ile dünyaya açılıyor

Geçmişte bir hayli uygarlığı barındıran, günümüzde ise sıhhat, eğitim, tarım, sanayi ve turizm kenti olarak dikkat sürükleyen Manisa’nın Salihli ilçesi, Türkiye’nin ve Türk Cumhuriyetlerinin ilk ve tek jeoparkı olan Kula-Salihli Jeoparkı ile dünyaya açılıyor. Salihli’nin var olan ancak bu güne kadar çok tanıtılamayan turizm potansiyelini harekete geçirmek için yapılan çalışmaların en başında Kula-Salihli Jeoparkının yer aldığını belirten Belediye Başkanı Zeki Kayda, “Jeopark alanımızda patentlenen, tarihi bedeli olan 73 jeosit bulunmaktadır. Jeopark turizmi ile Salihli şaha kalkacak” dedi.

Salihli’nin turizm açısından çok mesafe kaydolduğunu belirten Milliyetçi Hareket Partili Salihli Belediye Başkanı Zeki Kayda, Türkiye’nin ve Türk Cumhuriyetlerinin ilk ve tek jeoparkı olma özelliğini taşıyan Kula-Salihli Jeoparkı ile beraber ilçeyi tüm Avrupa ve Dünyaya tanıtma fırsatı bulduğunu söyledi. Kula-Salihli Jeoparkı’nın hem Avrupa, hem de UNESCO Evrensel Jeopark Ağının fotoğrafı abonesi olduğunu vurgulayan Başkan Kayda, Jeopark sahasının natürel, jeolojik, kültürel ve arkeolojik zenginliğinden bahsederek, “Adala Hermos Kanyonu, Atatürk Konutu, Kız Köprüsü, Su Uçtu Şelalesi, Kurşunlu Vadisi ve Kaplıcaları ile beraber bu bölgenin tanıtımını, özellikle Sart ile beraber entegre ederek Avrupalıların hayranlıkla izlemesini sağladık. Sindel Semtimizde M.Ö. 12 binli senelere katlanan ayak izleri var, orda bir hayat var. Hep bunları anlatmak istedik. Avrupa’dan gelip sorguladılar, baktılar ki gerçekten Salihli’nin bu dokusu Avrupa ve Dünya turizmine katkı sağlayacak ehemmiyetli bir nokta olduğunu gördüler” dedi.

“Tarihi yerlerimiz Avrupa’da patentlendi”

Lidya Uygarlığı’nın başşehri olan ve tarihte paranın ilk kullanıldığı Sart’ın senelerdir dünya turizmine tanıtılamadığına dikkat sürükleyen Başkan Kayda “Bugün Sart öyle bir hale geldi ki, yaptığımız çalışmalarla dünya turizmine ve UNESCO’ya tanıttık. Sart jeopark alanı içerisine alındı. Özellikle Lidyalılara başşehirlik yapmış ve paranın merkezi olmuş, ticarette ilk paranın kullanıldığı yer Sart’tır. Yeniden aynı mevzuyla iletişimli Anadolu Piramitleri olarak öğrenilen Bintepeler de turizm açısından büyük ehemmiyete sahip. Bu tarihi yerlerimizin hepsi Avrupa’da patentlendi, önümüzdeki süreçte tüm dünyada patentlenecek” diye konuştu. Sıhhat turizmi açısından Kurşunlu Vadisi’nin ehemmiyetine vurgu yapan Başkan Kayda “Bu bölge Turizm Bakanlığı tarafından sıhhat ve turizm merkezi bülten edildi. Süreçler bitirildi, bundan sonra Kurşunlu Vadisi yalnızca ve yalnızca sıhhat turizmine konut sahipliği yapacak. Natürel ve tarihi hoşluklarıyla beraber Salihli’yi, Türkiye ve Avrupa’nın gözde turizm yerlerinin içerisinde olması için çok emek tükettik ve bu mevzuda büyük mesafe kat ettik. Salihlili olmaktan, bu hoş kente belediye başkanlığı yapmaktan, ilçenin tasvirini Avrupa ve dünyaya taşımaktan çok mutluyum. Salihli’deki turizm merkezlerinin sevincini çıkaralım, bu hoşlukları herkesin etrafına anlatması gerektiğine inanıyorum. Allahın İzniyle bu kentte sıhhatli bir biçimde yaşamaya devam edeceğiz” dedi.

“Jeopark alanımızda 73 jeosit yer almaktadır”

Kula-Salihli Jeoparkının içindeki jeosit alanlarını da anlatan Başkan Kayda “Jeosit tarihe anekdot düşülen yerler anlamındadır. Jeopark alanımızda toplam 73 jeosit bulunmaktadır. Bunlar patentlenmiş, tarihi bedeli olan hem UNESCO hem de Avrupa Evrensel Jeopark Ağı tarafından kabul edilmiş noktalardır. Bu jeositler bizler ve Salihli ulusu için çok bedelli ve anlamlıdır. Böyle bir hadisenin içerisinde olmak Avrupa ve dünya turizminin merkezinde olmak demektir. Şu an jeopark alanımızı 130 ülkenin tamamı tanımaktadır. Salihli’nin kıymetleri olan Bintepeler, Adala Kanyonu, Ayak İzleri, Kız Köprüsü ile Sart çok ehemmiyetli yerler. Sart, dünyanın değerli kentleri içerisinde başta gelmektedir. Zira Sart paranın ilk kullanıldığı yerdir. Uygarlıkları ülkemizde ve kentimizde barındırmak, Salihli’nin içerisinde bunlara kıymet de katmak bizler için çok ehemmiyetli. Bu anlamda çok mutluyuz” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu