Gündem

Sarıgöl’de dolu ve fırtına zarara yol açtı

Manisa’nın Sarıgöl ilçesinde son iki gündür tesirli olan şiddetli fırtına ve dolu yağışı dünyaca şöhretli çekirdeksiz Sultaniye Üzüm bağlarına hasar verdi. Aralık ayına kadar hasadı yapılan ve büyük bir kısmı ihraç edilen üzümlerin büyük hasar gördüğünü kaydolan üreticiler ne yapacağını kara kara düşünmeye başladı.

Sarıgöl ve etrafında alana gelen dolu ve fırtına hasarı için Sarıgöl İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü takımları hasar tanımlama çalışmalarını kesintisiz devam ediyor. Ahmetağa Semtindeki çiftçilerin hasarını yerinde araştıran Sarıgöl Kaymakamı Ali Arıkan, Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen dolu ve kasırgadan hasar gören üreticileri ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerini iletti.

“Çiftçi borçları yapılandırılsın”

Sarıgöl Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen, “Sarıgöl’de sezon başlamak üzereyken bir afete uğradık. Şimdiye kadar ne soğuktan ne doludan bir afet olmamıştı. İki gündür devam eden fazla fırtına, fazla yağmur, dolu bağlarımızı bu hale getirdi. İçinde bulunduğumuz bağ büyük bir bağ. Boylu süresince uyumuş yere. Bunu buradan kaldırmak çok güç bir iş. Buranın komple kaldırılıp yine kurulması gerekli. Bugün de bir yağış görünüyor ne olacağını Allah öğrenir” dedi. Ülgen, Sarıgöl’de doludan ve kasırgadan hasar gören üreticilerin borçlarının üç seneliğine yapılandırmasını arz ettiklerini dile getirerek, özellikle Ahmetağa Semtindeki üzüm bağlarının kasırgadan dolayı yıkıldığını ve değişik alanlarda da dolu hasarı olduğunu anlatarak çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı