Gündem

Spil Dağı Milli Parkı’ndaki obruk bölgesi güvenli hale getirildi

Manisa Spil Dağı’nda 1400 metre yükseklikte oluşan, 50 metre derinliğindeki obruğun bulunduğu alan Doğa Koruma Ulusal Parklar takımları tarafından tehlikesiz hale getirildi. Obruk bölgesi yaban hayvanlarının ve insanların hasar görmemesi için çitlerle kapatılırken, takımlar tarafından obruğun çevresine uyarıcı levhalar asıldı.

Spil Dağı Ulusal Parkı’nda geçen sene ekim ayında oluşan ve hala çökme riski devam eden 1400 metre yüksekliğindeki bölge, tehlikesiz hale getiriliyor. Yeraltı boşluklarının üzerindeki katmana direnememesi neticeyi alana gelen obrukta daha evvel Maden Muayene ve Arama Genel Müdürlüğü takımları analiz yapmıştı. Çapı 10 metre, derinliği ise 50 metre olarak tespit edilen obrukla alakalı yaban hayvanları ve insanlar için tedbirler alındı. Ulusal Park yolunun kenarında bulunan alan çökme riskinin devam etmesi sebebiyle ihtar levhalarıyla donatıldı. Yol bölgesi çitlerle çevrilirken, obruğun bulunduğu alanın çevreyi de yaban hayvanlarının obruğa düşmemesi için kapatıldı. Dağın doruğuna yakın bölgede oluşan obruk, Spil Dağı’na gelen ziyaretçilerin de ilgisine sürüklüyor. Takımlar çok yanaşılmaması için bir taraftan teftişler yaparken bir taraftan da ihtarlarda bulunuyor.

“Temkinlerimizi aldık”

Doğa Koruma ve Ulusal Parklar 4. Bölge Müdürlüğüne bağlı Spil Dağı Ulusal Park Müdürü Halil Ernalçacı, obruğun ciddi bir çöküntü alanı olduğunu belirterek, ihtarlarda bulundu. Ernalçacı, tüm ihtiyatları aldıklarını belirterek, “2019 seneyi ekim ayında oluştuğu hipotez edilen obrukla alakalı Ulusal Park Müdürlüğü olarak zorunlu ihtiyatları aldık. Yol kıyısına ‘burası çöküntü alanıdır’ diyerek levhamızı koyuyoruz. Yukarıyada obruk alanının da çevresini çevirdik. Gerek yaban yaşamı gerekse yurttaşların hasar görmemesi için ulusal park olarak temkinlerimizi almış gidişattayız. Bu mevzuda tam kamuoyuna da buradan ikaz ediyoruz. Ciddi bir çöküntü alanı, ikazlarımıza kesinlikle uysunlar, obruğa yanaşmasınlar. Bu bölgenin üstü çöküntü alanı” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu