Gündem

Turgutlu tarihine iki önemli katkı

‘Millî Mücadele Döneminde Turgutlu’ ve ‘Turgutlu’nun Kaybolan Köyleri’ adlarını taşıyan kitaplar, ilçenin mazisi ile ilgili iki farklı konuya ışık tutmayı amaçlıyor.

Turgutlu Kent Müzesi çalışanlarından Hasancan Eralaca imzasını taşıyan Turgutlu’nun Kaybolan Köyleri adlı kitapta 14. yüzyıldan itibaren Turgutlu coğrafyasında var olan ve çeşitli etkenlerle zaman içerisinde boşalıp yok olan köyler ele alınıyor. Millî Mücadele Döneminde Turgutlu adlı kitap da yine Kent Müzesi çalışanları Rabia Akgüvenç ve Hasancan Eralaca ile Müze Sorumlusu Mehmet Gökyayla tarafından yazıldı. Kitapta Turgutlu’nun 29 Mayıs 1919’da işgal edilmesinden 7 Eylül 1922’de işgalden kurtuluşuna kadar geçen yaklaşık üç buçuk yılda yaşanan süreç ele alınmakta.

Kültür yayıncılığında önemli mesafe kat ettiklerini belirten Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın, “Son dönemde ve kısa zaman içerisinde 6 yeni kitap yayınladık ve halen hazırlanmakta olan, yayınlayacağımız kitaplar mevcut. Amacımız ilçemizin tarihi ve kültürüne dair elden geldiğince her alanda eserlerin üretilmesi ve yayınlanması. Bu anlamda Kent Müzemizin çalışanlarının emekleri çok kıymetli. Umuyorum kısa zaman içerisinde yeni kitaplarımızla ilgililere farklı alanlarda bilgiler sunmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Tiktok takipçi satın al instagram takipçi satın al google.com.tr izmir saç ekim izmir saç ekim merkezi izmir web tasarım web tasarım google seo hizmeti manisa haberler ordu haberler beğeni satın al google seo lesonya görev yap para kazan izmir evden eve nakliyat izmir tentebodrum tente izmir korsan taksi