Gündem

Yanık Ülke’nin çöpleri toplandı

UNESCO’nun Evrensel Jeopark Ağı’na dahil edilen ve Türkiye’nin ve Türk Cumhuriyetlerinin ilk ve tek jeoparkı olan Kula-Salihli Volkanik Jeoparkı’nda sivil toplum kuruluşlarının katılımı ile çöp toplandı. 4 saatlik çalışmada 100 poşet çöp toplandı.

Kula-Salihli Volkanik Jeoparkı içerisinde bulunan Adala Hermos Kanyonu içerisinde muhtelif sivil toplum kuruluşlarının katılımı ile çöp toplandı. Takribî 4 saat süren çalışma neticeyi pet şişe, meşrubat atıkları başta olmak üzere değişik atıklardan takribî 100 poşet çöp toplandı.

“Adala değişik ismiyle Hermos Kanyonu, Kaplan Volkanı’nın lavlarından oluşan Anadolu’nun en genç kayaçlarının yer aldığı ve bir tarafından en yaşlı kaya kütlelerinden birinin yer aldığı orijinal tuhaf bir bölge” diyen Salihli Belediye Başkan Yardımcısı Mahmut Süreyya Karaoğlu, “İçinde bulunduğumuz bölge Salihli ve Kula bölgesi tarihi, turistik ve natürel hoşluklarıyla turistik anlamda çok ehemmiyetli bir bölge. Bunun yanında volkanik araziler bazalt kolonları yer almakta. Türkiye’nin ve Türk Cumhuriyetlerinin ilk ve tek jeopark alanı Kula Salihli jepoarkı UNESCO Evrensel Jeopark Ağı’na girmiş bir bölge. Bugüne kadar çok keşfedilmemiş bundan sonra keşfedilmeyi bekleyen bir bölgedeyiz. Bu anlamda tarihi turistik yerlerimizin pakliği de ehemmiyetli. Müesseselerin, belediyelerin, mahallî idarelerin bu alanları arınması ehemmiyetli. Bizler elimizden geldiği kadar çaba ediyoruz. Ama sivil inisiyatifin sivil toplum kuruluşlarının yurttaşların mesullük anlamında buraları pak yakalamaları arınmaları çok daha ehemmiyetli. Bugün böyle hoş bir hadise için burada bulunuyoruz. Salihlimizden ve Kulamızdan farklı gruplarımızdan, yürüyüş gruplarımızdan dostlarımız burada paklik için bulunuyorlar.”

“Etrafımıza, tabiatımıza sahip çıkmaz için buradayız”

Etraf pakliği faalliğine katılan Sardes Doğa Sporları Dağcılık Kulübü İdare Heyeti Azası Sadık Şentürk, “Etrafımızı, tabiatımızı, havamızı, suyumuzu gözetmek ve sahip çıkmak için buradayız. Zira biz bu tabiatta bu dağlarda bu patikalarda yürüyoruz. Pazar günleri azıcık soluk almak için bu bölgelere geliyoruz. Ama gördüğümüz manzara bizi gerçekten üzüyor. Yalnızca şu 100 metre içerisinde dahi çok rakamda atıkla karşılaştık. Bunun dışında daha erişemediğimiz yerlerde de çöpler var. Bu çöplerin tabiatta çözülmesi kaybolması uzun seneler alıyor. Doğaya hasar veriyor. Yangına neden oluyor. Bazı hayvanların can vermesine dahi neden oluyor. Herkes kendi pakliğinden mesul olduğu sürece sanırım tabiatımız daha da hoşlaşacak. Başka Bir Deyişle şu şelalenin akışı, normal üstü hoşluk hepimizin arayıp ta bulamadığı yerler. Bir çok insan bu ve bunun gibi yerlere hasret.” dedi.

Jeopark Turizm Mesulü Ali Karataş ise “Bu faalliği yapmamızın emeli etraf şuurunu oluşturmak. Burada bir çok sivil toplum kuruluşunun katılımı paklik yaptık. Öğreniyoruz ki bu etraf pakliği ve şuuru bir saatte iki saatte olacak bir iş değil. Milletimizin bu mevzuda bilinçlenmesi gerekli. Jeoparkımızı ve genel olarak etrafımızı pak yakalamalıyız. Sabah 9 gibi başladığımız aktifliğimizde takribî 100 torba kadar çöp topladık.” dedi.

Etkinliğe Salihli Belediye Başkan Yardımcıları Mahmut Süreyya Karaoğlu, Metin Durmaz, Salihli Belediyesi Sosyal Takviye İşleri Müdürü Hüsamettin Çelik, Salihli Belediyesi Paklik İşleri Müdürü Rasim Paşa, Salihli Kadın Teşebbüsü İmal ve Firma Kooperatifi yetkilileri katıldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu