Gündem

Yediveren incirinin ‘Turgutlu inciri’ olarak tescillenmesini istiyorlar

Manisa’nın Turgutlu ilçesinde çiftçiler, yetiştirdikleri “Yediveren” türü incirin “Aydın İncir”i olarak satışı yapıldığını korunarak “Turgutlu İnciri” olarak patentlenmesini istedi. Çiftçilerden Salim Çetin, “Turgutlu’ya has bir incir olan yediveren incirimizi, Aydın’dan her gün sabah saatlerinde gelen tüccarlar alıp, Aydın inciri diye satıyorlar” dedi.

Manisa’nın Turgutlu ilçesinde yetişen Yediveren türü incirin “Aydın İnciri” olarak satışı yapıldığını korunan çiftçiler, “Turgutlu İnciri” olarak patentlenmesi emeliyle çağrıda bulundu. Senede 7 defa mahsul vermesi sebebiyle Yediveren olarak adlandırılan incirin Rusya, Almanya ve İngiltere başta olmak üzere Avrupa ve Orta Doğu ülkelerine ihraç edildiğini belirten çiftçilerden Salim Çetin, “Turgutlu’ya has bir incir olan yediveren incirimizi, Aydın’dan her gün sabah saatlerinde gelen tüccarlar alıp, ‘Aydın İnciri’ diye satıyorlar. Aydın İnciri bir ay sonra hasat edilmeye başlanacak. Turgutlu yediveren incirimiz, dünyaca şöhret yapmış olan Aydın İnciri diye satılıyor. Turgutlu’daki yetkililere sesleniyoruz. Mahsulümüzün patentini istiyoruz. Bu Turgutlu’ya has bir incir” dedi.

Yetiştirdikleri incirin “Aydın İnciri” olarak satıldığını korunan incir üreticisi Ali Demirel “Bölgemize has incirimizi senede 7, 8 kere topluyoruz. Bizim incirimiz, Aydın İnciri olarak satılıyor. Bu incir Turgutlu’nun inciridir. Bu incir efor ve güç verir” derken, incir üreticisi Yılmaz Elmas “Yediveren inciri Turgutlu inciridir, Aydın inciri değildir. Bizim incirimizi kendi isimleriyle satıyorlar. O surattan incirimizin patentini istiyoruz” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu