Gündem

Yuntdağı’nda ilk lavanta hasadı Obasya’dan

Manisa’nın Yunusemre ilçesine bağlı Yuntdağı’nda bulunan Obasya Turizm Geliştirme Kooperatifi tarafından ilk kere lavanta hasat şenliği tertip edildi. 4 bin metrekarelik alanda dikilen lavanta hasat şenliği yoğun alaka görürken, şenliğe katılan yurttaşlar bol bol lavanta topladı.

Obasya’da ilk lavanta şenliğini yaptıklarını kaydolan Obasya Turizm Geliştirme Kooperatifi Başkanı Mustafa Pala, “Bundan sonra her sene lavanta şenliklerini sürdüreceğiz. Bu Yuntdağı’nda lavantaların olabileceği 4 bin metrekarelik alanda diktiğimiz lavantaların gelişmesiyle anlaşıldı. Daha sonra ziraatçılarla görüştük. Yuntdağı’nın toprağının lavanta için çok uygun olduğu söylendi. Sonra devlet bir söyleme yaptı. Buradaki trajiğe arazileri yüzde 1 kıymetle köylülere verilecek dediler. Bin lira kirası olan 100 liraya verilecek başka bir deyişle çok ucuz kıymetlerle verilecek dediler. Ama çok fazla taliplisi çıkmadı. İnsanlar genellikle gördüklerine inanıyorlar. Buralarda lavantaların yetişebileceği görüldü. Bu lavantalar insanlarda mutluluk duygusunu artırıyor. Bunun çayını akşam uyurken içtiğinizde çok hoş bir uyku geçiriyorsunuz. Sabahleyin dinlenmiş olarak uyanıyorsunuz. Bunun çayı yapılabiliyor. Demet yapıp odanıza astığınız da kesintisiz bir lavanta kokusu olacak. Temel burada arttığında Yuntdağı lavanta kokulu dağa dönüştüğünde bunların yağını çıkaracak kuruluşlarda kurulduğunda Yuntdağı’nın kalkınmasına, ekonominin büyümesine de büyük katkısının olacağını inanıyoruz” diye konuştu.

40 çeşit aromatik nebatlar ekeceklerini vurgulayan Pala, bunların da burada üretilebileceğini insanlara göstereceklerini kaydetti.

Obasya’dan bahseden Pala, “Türkiye’de ilk kere bir kooperatif tarafından kurulan bir oteldir burası. Turizm evrakı var. Otel odaları çadırlardan oluşuyor. Atalarımızın Orta Asya’da kullandıkları ismine yurt dedikleri yapılardan oluşuyor. Bu otelin yanında da değişik projeler uygulamaya devam edeceğiz. Önümüzdeki yarıyılda serüven parkı olacak. Buranın şirketçisi Hakan Özcan kardeşimiz her masaya lavanta koyacak. Zira bizim burada 1500 kök lavanta ektik. Her radikal 3-4 demet çıksa dahi 5 bin şahsa buradan lavanta verebiliriz diye düşünüyoruz. 2. Lavanta şenliğine tertip edeceğiz. Manisa’nın Yuntdağı Obasya ismiyle dinleneceğini düşünüyorum.” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu