Gündem

Ziraat odası başkanları sorunlarını Bakan Pakdemirli’ye iletti

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Manisa’ya yaptığı ziyarette şehirdeki ziraat odası başkanları ve tarımla alakalı Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileriyle konuştu. Manisa Ticaret ve Sanayi Odası’nda yapılan “Laf sizde” başlıklı Tarım Orman Buluşmaları’na katılan Manisa ziraat odaları başkanları, bölgelerindeki üretici meselelerini Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye iletti.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, çiftçilerin meselelerini farkında olduklarını söyleyerek, çözüm yolları üretmek için takımıyla beraber 7 gün 24 saat süresince çalıştıklarını vurguladı. Buluşmanın devamında Bakan Pakdemirli, katılımcılara Bakanlık kanalında yapılan çalışmaları anlattı.

Program evveli Manisa Şehzadeler Ziraat Odası’nda bir araya gelen başkanlar, takribî 2 saat süresince bölgelerindeki üreticilerin meselelerini tespit ederek Bakan Pakdemirli’ye iletilmek üzere çiftçilerin meselelerini konuştu. Salihli Ziraat Odası Başkanı Cem Yalvaç da, ilçede çiftçilerin yaşadığı meseleleri Şehir Koordinasyon Heyeti Başkanı Abdullah Şenol’a bildirdi.

“Üzüm bağlarındaki hasar TARSİM kapsamına alınmalı”

Salihli Ziraat Odası Başkanı Cem Yalvaç, “Biz Covid-19 müddetince tüm Manisa Ziraat Odası başkanları olarak çiftçilerimizin yanında olduk. Tarlaya giderek kendilerine Covid-19 önlemleri hakkında bilgilendirmede bulunduk, sosyal mesafeyi gözetmeleri gerektiğini belirttik, maske takma mevzusunda zorunlu itinayı göstermelerini söyledik. Çiftçilerimiz de bu süreçte tüm ihtiyatları alarak, canla başla yurttaşlarımızın sıhhatli yiyecek harcaması için çalıştı. Şimdi biz de, alın teriyle, canla başla çalışarak ülkemizin bu süreci en zararsız bir biçimde atlatmasında ehemmiyetli bir rol oynayan çiftçilerimizin meselelerinin çözülmesi için Bakanımızdan dayanak istiyoruz. 16-19 Mayıs tarihlerinde yaşanan hava metamorfozu sebebiyle üzüm bağlarında ciddi bir silme-dökülme alana geldi. Üreticilerimiz ciddi bir şekilde mahsul kaybetti. Biz bunların TARSİM sigortası kapsamına alınması gerektiğini Tarım ve Orman Bakanımıza iletmek istiyoruz. Yeniden süreçte yaşanan yağmur ve dolu ile alakalı üzüm bağlarını, karpuz üreticilerini ve domates üreticilerini ziyaret ettik ve bakanımızı bu hasarın ebatları hakkında bilgilendirmek istiyoruz” dedi.

“Elektrik faturalarına tertip etme gelmeli”

Başkan Yalvaç, üreticilere gelen elektrik faturalarının yüksek olmasına değinerek, “Tarımsal sulamada kullanılan elektrik faturalarının yüksek olması çiftçinin belini büküyor. 2017’de kilowatt başına 2 TL’ydi, 2018’de 5 TL, 2019’da 19 TL, 2020’de ise 15 TL oldu. Bu maliyetlerin bir an evvel tertip edilmesi ve fahiş maliyetlerden bırakılması gerekiyor. Yeniden zirai sulama faturaları mevzusunda bu ödemelerin her ay değil de, mahsulden mahsule yapılmasını istiyoruz. Yem maliyetlerinin yükselmesinden dolayı küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık yapan üreticilerin güçte kaldığını ifade ederek, en azından süt maliyetlerinin yükseltilmesi için Bakanımızdan süt üreticilerini desteklemesini arz ediyoruz. Yeniden son olarak bundan sonraki hasat yarıyıllarında, Bakanımızın çiftçilerimizin yanında olarak mahsullerin kıymetinde alınması mevzusunda dayanak olmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Oda başkanları ismine Manisa Ziraat Odaları Şehir Koordinasyon Heyeti Başkanı Abdullah Şenol, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye meseleleri iletti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu